Το τρομερό παιδί της Honda επικράτησε με «παράλογη» ευκολία, παρότι ξεκίνησε σχεδόν τελευταίος, έχοντας ξεχάσει στην εκκίνηση να βάλει ταχύτητα στο κιβώτιο. Ήταν και τυχερός βέβαια, αφού κανείς άλλος από τους αναβάτες πίσω του δεν έπεσε πάνω του όταν έμεινε ακίνητος, ενώ τα φώτα έσβηναν… Δύο ακόμα Ισπανοί συμπλήρωσαν το βάθρο, ολοκληρώνοντας τον ιβηρικό θρίαμβο στη Moto2 επί ιαπωνικού εδάφους.

Τι να πει κανείς για την νέα ελπίδα της Honda και της Ισπανίας; Ο Marquez παρά την ηλικία του και την περιορισμένη εμπειρία, οδηγεί σε άλλο επίπεδο, θυμίζοντας… Rossi. Είναι η 8η φετινή νίκη του Marc Marquez και ανεβάζει τη βαθμολογική διαφορά του από τον 2ο Pol Espargaro στους 53 βαθμούς.

Ο Marquez έκανε τα εύκολα-δύσκολα όταν έφυγε σχεδόν τελευταίος από την εκκίνηση, έχοντας αφήσει τη μοτοσυκλέτα του με νεκρά.

Παραλίγο να τον θερίσει ο Dominique Aegerter με την Technomag του, αλλά τελικά τον απέφυγε. Στη συνέχεια ο αναβάτης της Caixa Repsol Honda άρχισε να παίρνει κεφάλια, οδηγώντας την Suter του μαεστρικά και περνώντας με τόση ευκολία ειδικά τους back benchers που θα έλεγες ότι έχει πλεονέκτημα 20 ίππων.

Όποιος είδε τον αγώνα, θα διέκρινε πόσο συγκλονιστική είναι η διαφορά κλάσης του Marquez από τους περισσότερους αναβάτες της Moto2. Στο τέλος δήλωσε πως μετά το πολύ μεγάλο του λάθος δεν πίστευε ότι θα μπορούσε να κερδίσει.

Κι όμως έμεινε συγκεντρωμένος και ήρεμος και ξεδίπλωσε μια αλάνθαστη επίθεση που στο κλείσιμο του πρώτου γύρου τον ανέβασε κιόλας 9ο ενώ στον 10ο γύρο (από 23) τον έφερε στην 1η θέση, όταν πέρασε και τον Esteve Rabat!

Ο μεγάλος του αντίπαλος Pol Espargaro (Pons Kalex), που όπως είπε είχε αρκετές στιγμές στον αγώνα που δεν ένιωθε 100% σίγουρος με τη μοτοσυκλέτα, οδήγησε πολύ δυνατά και στους τελευταίους γύρους έφτασε τον Marquez, χωρίς όμως να βρει μια καλή ευκαιρία για να χτυπήσει.

Τερμάτισε 4/10 πίσω του, παίρνοντας το 6ο βάθρο του στους 6 τελευταίους αγώνες. Πάντως παραμένει αισιόδοξος, λέγοντας πως ο τίτλος «είναι τώρα δύσκολος αλλά όχι ακατόρθωτος» και πως σήμερα δεν ήταν η μέρα του, καθώς ο Marc ήταν πολύ καλός.

Ο συναθλητής του στην ομάδα Tito Rabat συμπλήρωσε το ισπανικό βάθρο, έχοντας μάλιστα οδηγήσει για ένα διάστημα τον αγώνα. Στο Motegi ο Rabat ξεκίνησε για πρώτη φορά στην καριέρα του από την πρώτη σειρά εκκίνησης.

Επόμενος πέρασε τη γραμμή τερματισμού ο Scott Redding (Kalex Marc VDS), ο οποίος κάποια στιγμή ανακάλυψε ότι δεν μπορούσε να σταματήσει τη μοτοσυκλέτα του, πράγμα που δεν τον απέτρεψε από το να αντισταθεί σκληρά στις διαρκείς επιθέσεις του Toni Elias. Ο άτυχος Toni τελικά έπεσε ενώ ήταν 5ος, παραχωρώντας τη θέση του στον Tom Luthi (Suter Interwetten-Paddock).

Ο Simone Corsi έφερε την FTR της Ομάδας Ioda στην 6η θέση, ενώ ο Takaaki Nakagami πέρασε τη γραμμή 7ος, ταχύτερος από όλους τους Ιάπωνες αναβάτες στην πατρίδα του (Italtrans). Ο νικητής του τελευταίου αγώνα στην ιστορία των 125cc στο Motegi (πέρυσι) Johann Zarco σφράγισε το καλό αυτό σαββατοκύριακο με την 8η θέση για την JIR.

Με την 9η θέση του Axel Pons, όλες οι μοτοσυκλέτες της ομάδας Pons τερμάτισαν στην δεκάδα, ενώ τη 10η θέση πήρε ο Aegerter που με τον αγώνα συμπλήρωσε 100 εκκινήσεις σε grand prix.

Ο τελευταίος τιτλούχος των GP125 Julian Simon είδε την καρό σημαία 11ος (Blusens) ενώ ο «ξαναγεννημένος» Anthony West συνέχισε να μαζεύει βαθμούς για την ομάδα QMMF με τη 12η θέση του. Ο Jordi Torres (Aspar) ήρθε 13ος, ο Xavier Simeon (Tech3) 14ος και ο αντικαταστάτης του Kiefer, ο έμπειρος 250άρης Mike Di Meglio πήρε την τελευταία βαθμολογούμενη θέση, κλείνοντας την δεκαπεντάδα.

Μετά τη σύγκρουσή του Σαββάτου με το Marquez ο Mika Kallio τερμάτισε 17ος πάνω στην Kalex της Marc VDS. Συνήθως ανάμεσα στους πρώτους, ο Ιταλός Andrea Iannone που μετακομίζει στη δορυφορική Ducati του χρόνου, είχε ένα κακό Σαββατοκύριακο, τερματίζοντας 18ος (Speed Master).