Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση του Χολαργού και με 80-75 προκρίθηκε στον προημιτελικό του Κυπέλλου όπου θα υποδεχτεί τον Κολοσσό (04/11). Οι νεοφώτιστοι έδειξαν εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο με τους γηπεδούχους να παίζουν όσο χρειαζόταν για να φτάσουν στη νίκη. Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και φρόντισαν από την αρχή να επιβάλλουν το ρυθμό τους (8-0, 3’). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με τους Γιάνκοβιτς και Λοβ να μειώσουν αρκετά σε 8-6, αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες έτρεξαν, βρήκανε εύκολα καλάθια είτε σε αιφνιδιασμό είτε με επιθετικό ριμπάουντ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα με Τουπάν, Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη να πάει η διαφορά στο +14 (38-24, 18’). Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς και τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να μη μπορούν να αντιδράσουν. Ο Πρίντεζης ήταν απολαυστικός επιβεβαιώνοντας την άριστη σωματική κατάσταση στην οποία βρίσκεται και με 7 σερί δικούς του πόντους το σκορ έγινε 60-41 (26’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Χολαργός ήταν καλύτερος και με τον Καμπερίδη να ευστοχεί από παντού μείωσε σε 78-63 (37’) για να λήξει η διαφορά σε αυτό το επίπεδο. Τα δεκάλεπτα: 19-14, 42-32, 70-48, 80-75 Πηγή: gazzetta.gr