Τέλος το Αυστραλιανό Όπεν για τον Μάρκο Παγδατή. Ο Κύπριος τενίστας αποχώρησε λόγω τραυματισμού κατά τη διάρκεια του τέταρτου σετ στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης με αντίπαλο τον Γιούργκεν Μέλτσερ κι ενώ ήταν πίσω στο σκορ με 2-1.

Ο Παγδατής είχε ξεκινήσει φανταστικά το παιχνίδι και κατέκτησε το πρώτο σετ με 7-6 μετά από 61 λεπτά. Στη συνέχεια όμως ήρθε η πτώση και παρότι και το δεύτερο σετ είχε ξεκινήσει καλά (2-0 γκέιμ), ο Αυστριακός (Νο11) ξεκίνησε την αντεπίθεσή του και με τρία μπρέικ έφτασε στην ισοφάριση (6-2).

Το τρίτο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο και ο Μέλτσερ το κατέκτησε εύκολα με 6-1, ενώ στο τέταρτο προηγείτο με 4-3 έχοντας κάνει ξανά μπρέικ πριν ο Παγδατής αποχωρήσει εξαιτίας ενός τραυματισμού στο δάκτυλο.