Θρίαμβος, θρίλερ, εφιάλτης: Οι τρεις αυτές λέξεις αποτυπώνουν πλήρως τι συνέβη στις τρεις προηγούμενες φορές που Παναθηναϊκός και Χίμκι διασταύρωσαν τα ξίφη τους. Από το θριαμβευτικό 101-66 στο ΟΑΚΑ προ τριών ετών, πήγαμε στο συναρπαστικό 87-82 της Μόσχας με τη… νυχιά του Φώτση να στέλνει το ματς στην παράταση και φτάσαμε στο εφιαλτικό βράδυ της 9ης Νοεμβρίου και την ήττα με 79-67 που συνοδεύτηκε από έντονες αποδοκιμασίες. Έκτοτε έχουν αλλάξει πολλά κι ο Παναθηναϊκός μετρά μόνο νίκες έχοντας κερδίσει την εμπιστοσύνη του κόσμου του και φτάνοντας να διεκδικεί την πρώτη θέση του ομίλου. Αυτή θα έρθει με νίκη, ενώ σε περίπτωση ήττας τερματίζει τρίτος. Αναλυτικά η προϊστορία: 29/10/2009: Παναθηναϊκός-Χίμκι 101-66 Στις 29 Οκτωβρίου του 2009, οι «πράσινοι» είχαν ένα από τα πιο εύκολα βράδια στην ιστορία τους στην Ευρωλίγκα. Για τη δεύτερη αγωνιστική συνέτριψαν με 101-66 την πρωτάρα, τότε, Χίμκι στη διοργάνωση, σε ένα ματς όπου είχαν εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας (31/48 δίποντα, 8/15 τρίποντα) και 24 ασίστ. Δεκάλεπτα: 28-14, 51-25, 72-50, 101-66. Παναθηναϊκός: Τέπιτς 8, Σπανούλης 12, Περπέρογλου 3, Φώτσης 5, Γκόλεματς 5, Νίκολας 9, Διαμαντίδης 22, Πέκοβιτς 20, Σερμαντίνι 10, Βεργίνης 3, Μπόγρης 4, Καλάθης. Χίμκι: Λάνγκφορντ 14, Φριτζόν 5, Τοπόροφ 2, Καμπέθας 6, Ντμίτριεφ 5, Γιαβτόκας 7, Λόπεθ 9, ΜακΚάρτι 9, Μοζγκόφ 9, Γιανκούνας, Γκουμπάνοφ.

09/12/2009: Χίμκι-Παναθηναϊκός 82-87 στην παράταση (κ.α. 73-73) Όσο εύκολα είχε κερδίσει ο Παναθηναϊκός στην Αθήνα, τόσο δύσκολα τα κατάφερε στη Μόσχα ολοκληρώνοντας μια μεγάλη ανατροπή. Ήταν 9 Δεκεμβρίου του 2009, όταν οι «πράσινοι» λιγότερο από μισό λεπτό πριν ολοκληρωθεί το τέταρτο δεκάλεπτο βρέθηκαν να χάνουν με 72-65. Οι βολές του Νίκολας και το γκολ-φάουλ του Σπανούλη με τη… βοήθεια των γηπεδούχων που έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο έφεραν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση τριπόντου. Στην τελευταία επίθεση έγινε φάουλ στο Σπανούλη, που ευστόχησε στην πρώτη κι αστόχησε ηθελημένα στη δεύτερη βολή, αλλά ο Φώτσης με μια… νυχιά (ίσα που ακούμπησε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα) την έστειλε στο ταμπλό και το καλάθι, μαζί και το ματς στην παράταση. Εκεί ο Παναθηναϊκός με κεκτημένη ταχύτητα αποτελείωσε την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο. Δεκάλεπτα: 20-21, 40-42, 57-59, 73-73, 82-87. Χίμκι: Φριτζόν 6, Τοπόροφ 3, Καμπέθας 17, Γιανκούνας 12, Γιαβτόκας 11, Λόπεθ 3, ΜακΚάρτι 21, Μοζγκόφ 9, Ντμίτριεφ, Γκουμπάνοφ. Παναθηναϊκός: Σπανούλης 24, Περπέρογλου 7, Μπατίστ 15, Φώτσης 12, Νίκολας 8, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 2, Πέκοβιτς 13, Τέπιτς, Σερμαντίνι, Γιασικεβίτσιους, Γκόλεματς.

09/11/2012: Παναθηναϊκός-Χίμκι 67-79 Ο Παναθηναϊκός οδηγείται στο ματς με τη Χίμκι με την ψυχολογία στο ναδίρ, έχοντας χάσει δύο σερί ματς από Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ και Ίκαρο Καλλιθέας. Το βράδυ εξελίσσεται εφιαλτικά. Οι «πράσινοι» καταρρέουν στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν το επί μέρους σκορ είναι 21-9, ο Δημήτρης Διαμαντίδης μένει άποντος για πρώτη φορά μετά τον ημιτελικό του Final 4 του Βερολίνου απέναντι στον Ολυμπιακό και το τελικό 79-67 υπέρ των Ρώσων συνοδεύεται για πρώτη φορά μετά από πάρα πολλά χρόνια από αποδοκιμασίες στο ΟΑΚΑ. Δεκάλεπτα: 23-17, 41-38, 58-58, 67-79. Παναθηναϊκός: Μπράμος 6, Πάνκο 1, Ματσιούλις 11 (3), Ούκιτς 13 (2), Λάσμε 9 (8 ριμπ.), Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης (0/1 2π., 0/6 3π., 0/2 βολές), Κίτσεν 8 (7 ριμπ.), Σκορδίλης 4, Σχορτσανίτης 12. Χίμκι: Όγκουστιν 4 (8 ριμπ.), Φριντζόν 10 (1), Κόπονεν 12 (2), Λόντσαρ 14 (8 ριμπ.), Ρίβερς 2, Μόνια 4 (1), Ζουκανένκο 2, Πλάνινιτς 18 (1), Ντέιβις 13. Πηγή: sport-fm.gr