Την ήττα με 95-73 γνώρισε η Φενέρμπαχτσε στην έδρα της Λαμποράλ Κούτσα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Top 16 για τον Ε’ όμιλο.

Με τη… σφαλιάρα αυτή ο Ζοτς και οι παίκτες του αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση και έστειλαν τους «αιώνιους» από σήμερα στα προημιτελικά και σ’ ένα… ειρηνικό εμφύλιο που θα καθορίσει την τρίτη και τέταρτη θέση.

Πλουραλισμός στο σκορ για τους γηπεδούχους που είχαν τους Νοτσιόνι, Πλάις, Χάνγκα, Χάμιλτον, Σαν Εμετέριο και τον Ερτέλ με διψήφιο αριθμό πόντων. Αντίθετα ο μόνος που διασώθηκε από του Τούρκους ήταν ο ΜακΚάλεμπ με 19.

Το ματς:

Μαζί βάδιζαν στο σκορ και οι δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο με ισχνό προβάδισμα 20-18. Πιο… ορεξάτοι και πιο φορτσάτοι ξεκίνησαν στη συνέχεια οι παίκτες του Σκαριόλο που έφτασαν να προηγούνται με οχτώ πόντους (29-21). Πάντως δεν έμειναν με… σταυρωμένα τα χέρια αυτοί του «Ζοτς». Με ένα 6-0 έφεραν και πάλι το παιχνίδι στο καλάθι (29-27). Οι Βάσκοι πήγαν στα αποδυτήρια στο +9 (47-38) έχοντας εξαιρετικά ποσοστά από τα 6,75 (7/10).

Από το κακό στο… χειρότερο πήγαιναν τα πράγματα για τη Φενέρ στην τρίτη περίοδο όπου η Λαμποράλ «έτρεξε» επιμέρους 10-1 και έφτασε τη διαφορά στους +18 (57-39), ενώ στην πορεία το τρίποντο του Χάμιλτον την εκτόξευσε στους 27 (77-50). Εξαιρετικοί οι γηπεδούχοι που ήταν καλύτεροι σε όλες τις κατηγορίες και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +24 (78-54). Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η τέταρτη περίοδος όπου οι Βάσκοι συνέχισαν το… πάρτι τους απέναντι στους παίκτες του Ομπράντοβιτς που αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση, μια αγωνιστική πριν το φινάλε του Top 16, μετά και την ήττα με 95-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 47-38, 78-54, 95-73