Την προηγούμενη εβδομάδα ο Κρόιφ έλεγε για τον Τσακίρ(τον διαιτητή του Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Ρεάλ Μαδρίτης) και γενικά τα Μέσα της Βαρκελώνης πίεζαν πάρα πολύ με τα δημοσιεύματα τους για ένα παιχνίδι που δεν αφορούσε καν την ομάδα τους. Ο στόχος τους; Φυσικά να επηρεάσουν όσο μπορούν τον οποιονδήποτε για το κρίσιμο παιχνίδι με την Μίλαν που έρχονταν.

Και φαίνεται πως το κατάφεραν. Αφού το δεύτερο γκολ της Μπαρτσελόνα στο 4-0 με την Μίλαν, ήταν καθαρό offside. Οι Ιταλοί λόγω της κακής απόδοσης που είχαν σε όλο το ματς δεν αντέδρασαν καθόλου, αλλά το 2-0 του Μέσι που έφερε το ματς στα ίσα ήταν σε καθοριστικό σημείο. Ένα λεπτό πριν οι «ροσονέρι» είχαν δοκάρι με τον Νιάνγκ και το γκολ του Αργεντίνου ήρθε λίγο πριν το ημίχρονο… Αλλιώς να ξεκινάς το δεύτερο μέρος και να πρέπει να κυνηγάς στο σκορ και να σε πιέζει ο χρόνος κι αλλιώς να είσαι… καβάλα στο άλογο και με ψυχολογία…