Η Αναντολού Εφές άνοιξε το σκορ στη σειρά κόντρα στην Μπαρτσελόνα αφού επικράτησε με 75-68.

Η ομάδα του Αταμάν ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με 5/7 τρίποντα βρέθηκε να προηγείται με 24-11 (8′). Στην πρώτη περίοδο η Εφές έπαιξε ιδανικά και στις δύο πλευρές του γηπέδου με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν κυρίως χάρη σε κάποια επιθετικά ριμπάουντ,

Η είσοδος των Χάνγκα και Πάνγκος άλλαξε άμεσα την εικόνα της Μπαρτσελόνα η οποία με συνεχόμενα εύστοχα σουτ τριών πόντων ισοφάρισε στους 32 πόντους. Το τάιμ άουτ των γηπεδούχων όμως λειτούργησε ως αφύπνιση και με πρωταγωνιστές τoυς Λάρκιν και Πλάις έτρεξαν σερί 8 αναπάντητων πόντων (40-32, 18′).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Από τη μία πλευρά ήταν ο Μίσιτς κι από την άλλη ο Τόμιτς με την άμυνα να μη μπορεί να τους σταματήσει (50-44, 25′). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έβγαλαν κούραση και άγχος στο παρκέ με αποτέλεσμα να είναι άστοχες, αλλά με 6 πόντους του Ντάνστον (τρίποντο και καλάθι, φάουλ) βρέθηκε στο 58-47 (29′).

Τα δύο σερί τρίποντα του Λάρκιν διατήρησαν τη διαφορά στο ίδιο επίπεδο υπέρ της Αναντολού Εφές (66-55, 34′). Οι γηπεδούχοι μπήκαν νωρίς σε mood για το δεύτερο ματς θεωρώντας ό,τι είχαν ολοκληρώσει τη δουλειά τους, όμως η Μπαρτσελόνα με τρίποντο του Χάνγκα μείωσε σε 71-66 (38′) χωρίς όμως να καταφέρει κάτι καλύτερο.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 40-36, 58-49, 75-68

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 1-0

Αναντολού Εφές-Μπαρτσελόνα 75-68