Το φετινό πρωτάθλημα της Formula 1 άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τον Μαξ Φερστάπεν που πήρε τη νίκη στο Μπαχρέιν και άρχισε με το δεξί την υπεράσπιση του τίτλου που κατέκτησε τα προηγούμενα δύο χρόνια, με τον Κάρλος Πέρεζ να παίρνει τη 2η θέση και τον Φερνάντο Αλόνσο να τερματίζει στην 3η.

Ο Φερστάπεν κυριάρχησε από την pole position και τερμάτισε πρώτος, ενώ ο Πέρεζ πέρασε την καρό σημαία μετά από 11,9 δευτερόλεπτα. Ήταν η «παρθενική» νίκη του Ολλανδού πιλότου στο Μπαχρέιν, όπως και η πρώτη φορά που ο πρωταθλητής θριάμβευσε στον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν.

Ο Σαρλς Λεκλέρ της Ferrari ακολουθούσε στην τρίτη θέση, όταν επιβράδυνε και εγκατέλειψε 17 γύρους πριν από το τέλος φωνάζοντας «όχι, όχι, όχι. Δεν έχω δύναμη» από την ενδοσυνεννόηση. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο βετεράνος και δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Φερνάντο Αλόνσο να προσπεράσει και να εξασφαλίσει θέση στο βάθρο για την Aston Martin.

Τα αποτελέσματα στο γκραν πρι του Μπαχρέιν…