Οι Ουόριορς, αφού νίκησαν με 119-117 μέσα στο Πόρτλαντ τους Μπλέιζερς στην παράταση και τους… σκούπισαν με 4-0.

Εκπληκτικό ματς από τον Κάρι (37π., 13 ριμπ, 11ασ.) και τον Γκριν (18π., 14ριμπ., 11ασ.). Στους 17 σταμάτησε ο Τόμπσον, ενώ 12 με 14 ριμπάουντ είχε ο Λούνεϊ.

Στον αντίποδα 30 (ρεκόρ καριέρας) με 12 ριμπάουντ είχε ο εκπληκτικός Λέοναρντ, 28 με 12 ασίστ ο Λίλαρντ και 26 με 7 ασίστ ο ΜακΚόλουμ.

O Λέοναρντ έκανε εξαιρετικό πρώτο 12λεπτο, αφού πέτυχε 14 πόντους, με τους Μπλέιζερς να είναι μόλις ένα πόντο πίσω από τους Ουόριορς (36-35).

Οι Μπλέιζερς συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στους πρωταθλητές και πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 69-65. Ο Λέοναρντ έκανε το ματς της ζωής του με 25 με 5/6 τρίποντα.

Το Πορτλαντ πάτησε… γκάζι στο 3ο δωδεκάλεπτο και με τους ΜακΚόλουμ και Λίλαρντ να ζεσταίνονται, και η διαφορά πήγε στο +8 (87-95).

Οι πολεμιστές για 3ο σερί ματς επέστρεψε και με τον φοβερό Κάρι ισοφάρισε σε 104-104.

O Λίλαρντ πήρε την ευθύνη στην τελευταία φάση της κανονικής περιόδου, αλλά δεν βρήκε στόχο, το 111-111 έμεινε και έτσι πήγαμε σε παράταση

Στα 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Γκριν με τρίποντο έκανε το 119-115. Ο Λίλαρντ μείωσε σε 119-117, αλλά αστόχησε για τρεις στο τέλος και έτσι οι Ουόριορς σκούπισαν τους αντιπάλους τους.

Πλέον ψάχνουν την 3η σερί κούπα τους και την 4η τα τελευταία 5 χρόνια!

Τα δωδεκάλεπτα: 35-36, 69-65, 95-87, 111-111, 117-119 (παρ.).

Πηγή: gazzetta.gr