Η Νότιγχαμ Φόρεστ δεν ξεκίνησε απλά καλά αλλά ονειρικά τον αγώνα με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Όλντ Τράφορντ αφού πριν καν συμπληρωθούν 4 λεπτά ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, χάρη στα γκολ των Αβονίγι και Μπολί, με τους Κόκκινους Διάβολους να μην έχουν ζήσει ποτέ ξανά κάτι τέτοιο.

Η Φόρεστ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 2′ με τον Αβονίγι, για να έρθει αμέσως μετά, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 4λεπτο, το 0-2 από τον Μπολί. Ένα ξεκίνημα που σόκαρε τους πάντες αφού ποτέ ξανά στην ιστορία της Premier League η Γιουνάιτεντ δεν βρέθηκε τόσο νωρίς πίσω στο σκορ με 2-0.

Στη συνέχεια πάντως και συγκεκριμένα στο 17′ ο Έρικσεν μείωσε σε 1-2 και στο 52′ ήρθε το 2-2 από τον Κασεμίρο, με την ομάδα του Μάντσεστερ να κυνηγάει την ανατροπή και αυτή του Νότιγχαμ να στοχεύει στο θετικό αποτέλεσμα.