Ο Σέρχιο Αγουέρο είναι για άλλη μια φορά ο ήρωας της Μάντσεστερ Σίτι! Ο Αργεντινός ήταν αυτός που της έδωσε τη νίκη 1-0 στο μεγάλο ντέρμπι με την Γιουνάιτεντ το οποίο είχε έρθει με τα… νερά της από το πρώτο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα από το 39ο λεπτό όταν ο Σμόλινγκ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από ένα –από τα πολλά σκληρά μαρκαρίσματα- που είχε προλάβει να κάνει.

Οι γηπεδούχοι, τόσο πριν την αποβολή του Σμόλινγκ όσο και μετά από αυτή είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ απέναντι στην μεγάλη του αντίπαλο.

Ωστόσο κάτι τέτοιο δεν γινόταν. Σαν να μην έλειπε η αστοχία αλλά και ο εξαιρετικός Ντε Χέα, οι γηπεδούχοι έβλεπαν και τον διαιτητή να αρνείται να δείξει τη… βούλα του πέναλτι σε φάσεις που ζήτησαν την εσχάτη των ποινών.

Βέβαια, ο Ντε Χέα είχε δείξει τις προθέσεις από νωρίς… Στο 21ο λεπτό είχε διώξει εξαιρετικά το πλασέ του Χεσούς Νάβας όταν τον είδε μόνο του απέναντί τους. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ισπανός πορτιέρο είπε «όχι» σε προβολή του Αγουέρο από κοντά.

Την κατάλληλη στιγμή όμως και πάλι ο Σέρχιο Αγουέρο δήλωσε «παρών». Ο Αργεντινός επιθετικός στο 63ο λεπτό κατάφερε να «νικήσει» τον Ντε Χέα και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Γιουνάιτεντ μετά από πάσα του Κλισί.

Στο 75ο λεπτό ο Αγουέρο θα μπορούσε να είχε διπλασιάσει τα τέρματα της Σίτι αλλά σημάδεψε στο δοκάρι.

Καλύτερη φάση για την Γιουνάιτεντ στο 77ο λεπτό όταν ο Ρούνεϊ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έφτασε σε καλή θέση για να κάνει το σουτ όπως δεν το έκανε… Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα έφτασε στον Ντι Μαρία αλλά το σουτ του Αργεντινού της Γιουνάιτεντ το «σταμάτησε» ο Χαρτ.

Μετά τη νίκη αυτή η Μάντσεστερ Σίτι διατήρησε τη διαφορά των έξι βαθμών από την κορυφή και τη Τσέλσι.

Από την άλλη πλευρά η Γιουνάιτεντ παρέμεινε… χαμηλα και με μόλις 13 βαθμούς μετά από δέκα αγωνιστικές έχει πραγματοποιήσει το χειρότερο ξεκίνημα της στο πρωτάθλημα από 1986. Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής

Σάββατο, 1/11 (17:00)

Νιούκαστλ-Λίβερπουλ 1-0