Δύο βολές του Χίγκινς στα τελευταία δευτερόλεπτα καταδίκασαν σε ήττα τον Ολυμπιακό κόντρα στη Μπαρτσελόνα.

Το ματς ήταν κρίσιμο για τους ερυθρόλευκους σε ό,τι αφορά την είσοδο στην 8άδα της Euroleague, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα μάλιστα να αποβάλλεται λίγο πριν το τέλος, όντας έξαλλος με τους διαιτητές.

Όπως ήταν έξαλλος με τους παίκτες του στο ξεκίνημα, αφού η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 13-2 στο 4′, για να μειώσει ο Ολυμπιακός σε 10-18 (9′) και 22-27 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι Καταλανοί, όμως, ξαναπήραν τον έλεγχο και πήγαν στο +11 (26-37), για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 30-40.

Με την έναρξη του γ’ δεκαλέπτου, όμως, οι Πειραιώτες πήραν βοήθειες από τους Έλις, ΜακΚίσικ και Πρίντεζη μειώνοντας στον πόντο (45-46), για να έρθει στο 28′ και το προβάδισμα -για πρώτη φορά- των ερυθρόλευκων με καλάθι του Μάρτιν (47-46).

Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος το ματς ήταν ντέρμπ, με τον Ολυμπιακό να πάει και στο +4 (65-61 στο 36′), με τη Μπαρτσελόνα όμως να παίρνει πόντους από τον Μίροτιτς και να ισοφαρίζει σε 74-74 ένα λεπτό πριν τη λήξη.

Όλα, πλέον, θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες και οι Ισπανοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, αφού το λάθος του Σλούκα είχε ως αποτέλεσμα ο Χίγκινς να κερδίσει φάουλ στα 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και να ευστοχήσει στις δύο βολές, γράφοντας το τελικό 74-76.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 30-40, 53-50, 74-76