Η διαφορά των Μπακς με τους Ράπτορς όσον αφορά την πρώτη θέση στην Ανατολή, δίνει στον Μάικ Μπουντενχόλζερ το δικαίωμα να πειραματιστεί και να δοκιμάσει διάφορα πράγματα ενόψει της συνέχεια και δη των playoffs. Ακόμη και να δει όλους τους παίκτες της ομάδας να ανταποκρίνονται σε κλειστά ματς!

Αν και οι περισσότεροι είχαν… προδικάσει εύκολη νίκη του Μιλγουόκι απέναντι στους αποδεκατισμένους Νετς από τη στιγμή που έλειπαν επτά παίκτες (Άλεν, Χάρις, Λεβέρτ όπως και οι Ντινγουίντι, Ίρβινγκ, Τζόρνταν, Ντουράντ) η εξέλιξη του ματς έμελλε να είναι τελείως διαφορετική. Σ’ αυτό βοήθησε και η απόφαση του προπονητή των Μπακς να αποσύρει στο δεύτερο ημίχρονο τους Γιάννη Αντετοκούνμπο, Κρις Μίντλετον και Έρικ Μπλέντσο! Το έκανε για fair play; Για να δει όλους τους παίκτες;

Το σίγουρο είναι ότι δημιούργησε τις περιστάσεις για πραγματικό… ντέρμπι στην «φούσκα» του Ορλάντο! Οι «διψασμένοι» Μπρούκλιν Νετς ήταν οι μεγάλοι νικητές με 119-116 με τον Έλληνα σούπερ σταρ να παρακολουθεί ολόκληρο το β’ μέρος από τον πάγκο. Από τους νικητές ο Λουαλού-Καμπαρό ήταν εξαιρετικός έχοντας 26 πόντους με 5/7 τρίποντα, αλλά παίκτης-κλειδί αποδείχθηκε ο Γκάρετ Τεμπλ (19π., 5/11τρ.) ο οποίος σημείωσε και το καλάθι-μαχαιριά στα 6” πριν από το τέλος!

Στην τελευταία επίθεση των Μπακς…κανείς δεν κατάλαβε τι έγινε, αφού οι παίκτες του Μάικ Μπουντενχόλζερ δεν πρόλαβαν ούτε να σουτάρουν χάρη στην καλή άμυνα των Νετς. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε όλα και όλα 16 λεπτά στο α’ ημίχρονο έχοντας 16 πόντους με 5/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 0/3 βολές, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο… γερόλυκος Κάιλ Κόρβερ προσπάθησε να… σώσει την κατάσταση (13π., 3/5τρ.), ο Ιλιασόβα είχε double-double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ ωστόσο οι Μπακς δεν μπόρεσαν να φύγουν από το παρκέ με τη νίκη.

Φυσικά το ματς δεν πρόκειται να διεκδικήσει δάφνες θεάματος και αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι και οι δύο ομάδες σούταραν συνολικά 108 τρίποντα, εκ των οποίων τα 57 οι Νετς και τα 51 το Μιλγουόκι!

Τα δωδεκάλεπτα: 34-40, 65-73, 88-94, 116-119