Η νίκη επί του Ολυμπιακού στην Πυλαία την προηγούμενη αγωνιστική, έδωσε τεράστια ψυχολογική ώθηση στον ΠΑΟΚ που με κεκτημένη ταχύτητα από το ματς με τους «ερυθρόλευκους», νίκησαν και τον Ίκαρο εκτός έδρας με σκορ 85-80 για την 15η αγωνιστική.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» έκανε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο και έδειξε ότι δεν είχε διάθεση να επιτρέψει στον αντίπαλο να διεκδικήσει κάτι. Όμως, ο Ίκαρος στην δεύτερη περίοδο ήταν καταιγιστικός. Με επιμέρους σκορ 24-15, μείωσε την διαφορά και έκανε το παιχνίδι ξανά ενδιαφέρον.

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ απέδειξε στην πορεία ότι είναι καλύτερη ομάδα. Πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι και με τον Τσαϊρέλη σε καταπληκτική μέρα να σταματάει στους 20 πόντους αλλά και τον Χαραλαμπίδη (21π) να είναι εξαιρετικός από την περιφέρεια και έτσι πήρε τα ηνία του αγώνα.

Το τελικό 85-80 απλά επιβεβαίωσε την ανωτερότητα των φιλοξενούμενων που πήραν ένα ακόμα ροζ φύλλο, ευκολότερο απ’ όσο δείχνει το σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 38-38, 50-64, 80-85

Ίκαρος Καλλιθέας (Δημήτρης Πρίφτης): Στρναντ, Λαρεντζάκης 4, Κυρίτσης 23, Βρκιτς 8, Ντελκ, Φαγιέ 3, Γκίμπσον 23, Γιαννακίδης 5, Μήτσιαλος, Οικονομόπουλος, Σίμτσακ 4, Πάντιτς 10.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Κασελάκης 7, Χαραλαμπίδης 21, Μακ Γκραθ 11, Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 20, Δέδας, Παπαδόπουλος 10, Καλλές, Χρυσικόπουλος, Λιάπης, Αμπάρας, Χαριτόπουλος 2.