Τη νίκη με σκορ 89-84 επί της Άλμπα πήραν οι Μάβερικς, στην «O2 World Arena», στο πλαίσιο του NBA Europe Live Tour.

Κάθε άλλο παρά εύκολη λεία αποδείχθηκε η γερμανική ομάδα, ωστόσο οι Τεξανοί με τους Κέιμαν, Κόλισον και Κάρτερ να έχουν από 14 πόντους ο καθένας έφυγαν με το ροζ φύλλο από το Βερολίνο.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Ικάρου Καλλιθέας, Ντιόν Τόμπσον, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους.

Στα… ρηχά κινήθηκε ο Ντιρκ Νοβίτσκι με μόλις 8 πόντους (3/9 σουτ), ενώ λίγο πριν το τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου τραυματίστηκε στον αστράγαλο -και αποχώρησε- ο Ροντρίγκ Μπομπουά.

Σκληρό… καρύδι αποδείχθηκε από την αρχή η Άλμπα. Οι Μάβερικς είχαν μεν το προβάδισμα, ωστόσο η ομάδα του Βερολίνου δεν τους άφηνε να το διευρύνουν, με τη μέγιστη διαφορά τους να ήταν το +5 (12-17), με το τρίποντο του Βινς Κάρτερ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με τους Ιμπντίχι και Τζέντοβιτς κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με σκορ 23-21.

Μάλιστα, με ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου δωδεκαλέπτου, η Άλμπα έφτασε ακόμα και στο +6 (29-23), ενώ διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι και τα μισά (33-31). Στη συνέχεια, οι Μάβερικς αντέδρασαν και αφού αρχικά έφεραν το ματς στα ίσα (33-33), ανέκτησαν και το προβάδισμα με μία βολή του Μπραντ (33-34). Οι δύο ομάδες από εκείνο το σημείο και έπειτα πήγαιναν πόντο πόντο, αλλά στο τέλος οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν το γκάζι» και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 45-39.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο η Άλμπα προσπάθησε να το… παλέψει, αλλά οι Μάβερικς έδειξαν διατεθειμένοι να μην επαναλάβουν τα λάθη τους. Έτσι, η υπέρ τους διαφορά έφτασε ακόμα και σε διψήφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα στο +11 (49-60). Όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν -ξανά- και με τους Αβντάλοβιτς και Σάφαρτζικ κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο -4 (61-65). Ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Ροντρίγκ Μπομπουά τραυματίστηκε στον αστράγαλο και τέθηκε νοκ άουτ από την αναμέτρηση.

Ο πρώην παίκτης του Ικάρου, Ντιόν Τόμπσον, ήταν σε μεγάλα κέφια, καθώς με δικούς του πόντους μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (65-57), στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δωδεκαλέπτου. Από ‘κει και πέρα, το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι, αλλά όπως και πριν έτσι και τώρα, οι Μάβερικς ήταν μπροστά στο σκορ και η Άλμπα ήταν αυτή που κυνηγούσε. Ο Τζέντοβιτς έβαλε «φωτιά» στην αναμέτρηση, με καλάθι και φάουλ, κάνοντας το 80-81, αλλά τελικά η ομάδα του Ντάλας έφτασε στη νίκη με το τελικό 84-89.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-21, 39-45, 61-65, 84-89

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Μόρλεϊ 6 (10ριμπ.), Τόμπσον 20, Μιράγες 2, Αβντάλοβιτς 13 (2), Γουντ 9 (1), Σούλτζε, Σάφαρτζικ 7 (1), Ιμπντίχι 12, Νέντοβιτς 15.

Μάβερικς (Καρλάιλ): Μάριον 12 (11ριμπ.), Νοβίτσκι 8, Κέιμαν 14, Μέιγιο 8 (2), Κόλισον 14 (1 3π., 9ασ.), Μπράντ 5, Κάρτερ 14 (4), Μπομπουά 4, Γουέστ 6 (1), Τζέιμς 2, Κράουντερ 2, Τζόουνς, Ακόγκνον.