Ο Παναθηναϊκός «τρέχει» σερί πέντε νικών στην Stoiximan Super League και σ’ αυτό το διάστημα κατάφερε να ανέβει στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου και να «ανοίξει» διαφορά τεσσάρων βαθμών από τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ που τον καταδιώκουν. Ένας από τους λόγους που το έχει πετύχει αυτό η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είναι ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα.

Οι «πράσινοι» δεν έχουν… εξάρτηση από έναν παίκτη για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αυτή τη σεζόν, αν κι ο Φώτης Ιωαννίδης εντυπωσιάζει με την επίδοσή του έχοντας ήδη σημειώσει οκτώ τέρματα, ενώ ο έτερος σέντερ φορ της ομάδας, ο Άντραζ Σπόραρ μόλις τον τελευταίο μήνα πήρε μπροστά κι έχει πετύχει τέσσερα γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ωστόσο, δεν παύουν να είναι παρά μόνο δύο από τους συνολικά 13 διαφορετικούς παίκτες που έχουν σκοράρει στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο! Τόσοι, είχαν σκοράρει συνολικά την περασμένη αγωνιστική περίοδο.

Σε 21 επίσημα ματς ως τώρα στη σεζόν ο Παναθηναϊκός μετράει 44 γκολ υπέρ σε όλες τις διοργανώσεις. Τρία δεν φέρουν… υπογραφή καθώς υπολογίζονται στη νίκη του με 3-0 επί του Ολυμπιακού στα χαρτιά, ενώ ένα είναι αυτογκόλ (Χόβαν του Πανσερραϊκού).

• Άλεξ Γερεμέγεφ 2
    • *Ο Βαγιαννίδης που σκόραρε επί του Ολυμπιακού δεν λογαριάζεται καθώς το ματς κρίθηκε με 3-0 στα χαρτιά.
    • **Τα υπόλοιπα γκολ είναι αυτογκόλ.

Το «βάθος» του Παναθηναϊκού

Αν μη τι άλλο, αυτή η δυνατότητα του Παναθηναϊκού να βρίσκει και διαφορετικό πρωταγωνιστή σε κάθε παιχνίδι του, τουλάχιστον στην Stoiximan Super League, υπογραμμίζει πως έχει βαθύ ρόστερ, αν και σε όλες τις μεσοεπιθετικές θέσεις σε αντίθεση με το τί ισχύει στην άμυνα όπου τα προβλήματα δεν σταματούν να προκαλούν πονοκέφαλο στον Γιοβάνοβιτς και ο Παναθηναϊκός έχει το βλέμμα του στραμμένο στην αγορά προκειμένου να πάρει παίκτη για να ενισχύσει τα μετόπισθεν στη διάρκεια του Ιανουαρίου.