Το παιχνίδι ολοκληρώνεται στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και οι οπαδοί της Τσέλσι αποδοκιμάζουν έντονα παίκτες και τεχνική ηγεσία της ομάδας. Μια χρονιά έπειτα τον τίτλο, οι «μπλε» έμειναν εκτός τετράδας, σφραγίζοντας έτσι μια πολύ κακή σεζόν. Ο Τσιτσαρίτο, με το τέταρτο του γκολ ως αλλαγή σε αυτό το γήπεδο, έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων για σεντόνι, καθώς η διαφορά από την Τότεναμ είναι πλέον στους 10 βαθμούς. Μπορεί τα «σφυριά» να μην κέρδισαν, να αγνοούν τη νίκη για 15 χρόνια σε αυτήν την έδρα, αλλά με αυτήν την εμφάνιση και το αποτέλεσμα έκαναν μεγάλο βήμα παραμονής (+6 από Σαουθάμπτον). Εξαιρετικός ο Τσιτσαρίτο, σούπερ ο Χαρτ, ο οποίος με τρεις μεγάλες επεμβάσεις έστειλε το δικό του μήνυμα στον Σάουθγκεϊτ. Η Τσέλσι είχε τον έλεγχο με το… καλημέρα της αναμέτρησης και μετά το τέταρτο πίεσε αρκετά την περιοχή των «σφυριών». Ωστόσο, στο 21ο λεπτό ο Γουίλιαν, που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, έχασε καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μοράτα βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, αφού ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Οι «μπλε» πίεζαν, η Γουέστ Χαμ ήταν κακή επιθετικά και στο 29′ είδαν το τακουνάκι του Μοράτα να περνά μόλις άουτ. Όμως, επτά λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ. Ο Γουίλιαν βγήκε τετ-α-τετ, ο Χαρτ με εξαιρετική επέμβαση έστειλε την μπάλα κόρνερ. Από τη στημένη φάση και την αδράνεια της άμυνας ο Αθπιλικουέτα πέτυχε το 1-0. Οι «μπλε» μπήκαν δυνατά και στο β’ μέρος, αλλά ο Γουίλιαν στο 49′ και πάλι αστόχησε. Η Τσέλσι πίεζε για το δεύτερο τέρμα, αυτό ήρθε στο 59′ από τον Μοράτα, αλλά και πάλι ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Στο τελευταίο 20λεπτο ο Μόγιες αποφάσισε να ρισκάρει, πέρασε τον Τσιτσαρίτο, άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2 και ο Μεξικανός τον δικαίωσε. Τρια λεπτά αργότερα, από λάθος του Κέιχιλ και εξαιρετικό γύρισμα του Αρναούτοβιτς κατάφερε να διαμορφώσει το 1-1. Η Τσέλσι πίεσε, Πέδρο και Ζιρού μπήκαν στο ματς, αλλά ο Χαρτ κατέβασε ρολά. Στο 78′ έσωσε εντυπωσιακά το σουτ του Αλόνσο, ενώ στο 88′ -με τη βοήθεια του δοκαριού- νίκησε τον Ζιρού. Τσέλσι (Αντ. Κόντε): Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Κέιχιλ, Ρούντινγκερ, Μόουζες (78’Πέδρο), Καντέ, Φάμπρεγας, Αλόνσο, Γουίλιαν, Μοράτα (78′ Ζιρού), Αζάρ Γουέστ Χαμ (Ντ. Μόγιες): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Ράις, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ (64′ Εβρά), Μαζουάκου, Κουγιατέ, Νομπλ, Φερνάντες (70′ Τσιτσαρίτο), Ζοάο Μάριο (85′ Κάλεν), Αρναούτοβιτς Πηγή: gazzetta.gr