Σπουδαία εντός έδρας νίκη της Καβάλας επί του Πανιωνίου με σκορ 84-75, για την 22η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, με την οποία μπορεί να ελπίζει στη συμμετοχή της στα πλέι οφ για πρώτη φορά στην ιστορία της. Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης είχαν το προβάδισμα οι γηπεδούχοι και δεν το έχασαν σε κανένα σημείο. Κορυφαίος για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ο Σωτήρης Καραποστόλου. Μάλιστα, η έναρξη του αγώνα καθυστέρησε για 45 λεπτά, καθώς στην προθέρμανση έσπασε μία μπασκέτα.

Το ματς

Σφιχτό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και για τις δύο ομάδες. Η Καβάλα βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, όμως τον Πανιώνιο να μην αφήνει τη διαφορά να ξεπερνάει τους τρεις πόντους, στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγούταν με 11-10. Από εκείνο το σημείο και ύστερα, με ένα επιμέρους σκορ 7-2, πήγαν τη διαφορά στο +6 (18-12), ενώ ο Αθανασούλας με τρίποντο μείωσε στο 18-15. Ωστόσο ένα σερί 6-0 για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έκανε το 24-15, ενώ απέμεναν κοντά στα 45 δευτερόλεπτα. Η περίοδος έκλεισε το 24-18 υπέρ των γηπεδούχων με ένα καλάθι και φάουλ του Παραγυιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος με δύο τρίποντα από τους Τσιάρα και Αθανασούλα, έφερε το ματς στα ίσα (24-24). Όμως, η Καβάλα ανέκτησε το προβάδισμα, χάρη σε καλάθια των Γιόροβιτς και Παλάσιο (28-24). Έξι λεπτά πριν το τέλος, ο Κόβιλ μειώνει στον πόντο (30-29) για τους «κυανέρυθρους», ωστόσο ένα νέο σερί 4-0 από τους Καβαλιώτες φέρνει τη διαφορά στο +5 (34-29). Ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Άντερσον θα φέρει για άλλη μία φορά τη διαφορά στον πόντο για τους φιλοξενούμενους (40-39). Ωστόσο, το δεκάλεπτο θα κλείσει στο +8 (47-39) υπέρ των γηπεδούχων, χάρη σε ένα σερί 7-0, με τους πέντε τελευταίους πόντους να προέρχονται από τον Στεφανίδη.

Με τέσσερις πόντους από τους Γιάνκοβιτς και Άντερσον ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο που έκαναν το σκορ 47-43. Ακριβώς στα μισά της περιόδου, ο Στεφανίδης φέρνει τη διαφορά στο +7 (52-45) για την Καβάλα, ενώ ένα τρίποντου του Καραποστόλου έκανε το 55-45. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με το σκορ να πηγαίνει στο 59-45 και τους φιλοξενούμενους να μην σκοράρουν για περίπου πέντε λεπτά. Τελικά, οι «κυανέρυθροι» στα δύο εναπομείναντα λεπτά της τρίτης περιόδου, έκαναν το δικό τους σερί, κλείνοντας τη διαφορά στο -6 (59-53).

Πιο αποφασισμένοι οι Καβαλιώτες στην τελευταία περίοδο, καθώς στα τρία πρώτα λεπτά κατάφερα να πάνε τη διαφορά στο +13 (70-57). Η πρώτη αντίδραση του Πανιωνίου ήταν ένα καλάθι του Κόβιλ, ωστόσο ο Καραποστόλου απάντησε αμέσως, με σουτ από τα 6.75μ. (73-59). Με κάτι παραπάνω από ένα λεπτό, μέχρι το τέλος του ματς, ο Γιάνκοβιτς με καλάθι ολοκληρώνει ένα επιμέρους σκορ, 1-9, των φιλοξενούμενων, με το σκορ να κατεβάζει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (74-68). Η απάντηση της Καβάλας ήταν ένα σερί 3-0 (77-68). Ο χρόνος που απέμενε ήταν ελάχιστος για να μπορέσουν οι «κυανέρυθροι» να κάνουν την ανατροπή, με αποτέλεσμα το τελικό 84-75 να δίνει την ευκαιρία στους Καβαλιώτες να διεκδικήσουν την είσοδό τους στα πλέι οφ, για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 47-39, 59-53, 84-75