Ανεβάζοντας την απόδοσή του στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός νίκησε με 84-63 το Λαύριο, το οποίο είχε καταφέρει να είναι στο -2 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, για τη Basket League και στρέφει πλέον την προσοχή του στο ντέρμπι που ακολουθεί με τον Παναθηναϊκό στη Euroleague.

Μετά το 2-3 με τρίποντο του Μουρ, ο Ολυμπιακός, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, με τρίποντα του Αϊζέια Κέινααν έγινε… οδηγός στο παιχνίδι. Το Λαύριο μείωσε σε 12-11 δια χειρός Μουράτου, αλλά με τον Φαλ σταθερή αξία στη ρακέτα και τον Πίτερς να σημειώνει έξι σερί πόντους, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +9 (20-11). Ο Μπαρτζώκας έριξε τον Ράιτ στη θέση του Φαλ, με τον Αμερικανό σέντερ να σημειώνει με την είσοδό του στο παρκέ καλάθι για το 22-13. Το σουτ του Θόρντον διαμόρφωσε το σκορ της 1ης περιόδου (22-15).

Το Λαύριο παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστικό στην 2η περίοδο σημειώνοντας 27 πόντους έναντι 22 των «ερυθρόλευκων». Αρχικά, με τρίποντα των Χόρχλερ και Τζάκσον, η ομάδα του Κώστα Μέξα μείωσε στο καλάθι, 23-21. Οι φιλοξενούμενοι παρέμεινα «καυτοί» έξω από τα 6.75, για το 34-32 με τρίποντο του Τζάκσον και την ισοφάριση (37-37) από τρίποντο του Ζάρα. Ο Ολυμπιακός είδε το Λαύριο να τον προσπερνά και με +3 (37-40) με σκόρερ τον Μουράτο και 39-42 από τον Ζάρα. Με σερί 5-0 από τους Πετρούσεφ και Κέινααν, οι Πειραιώτες πήγαν στο +2 στ’ αποδυτήρια για το ημίχρονο (44-42).

Κατά την προσφιλή συνήθειά του, ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε στην 3η περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 26-10 έθεσε τις βάσεις για τη νίκη του. Όταν οι παίκτες του Μπαρτζώκα έπαιξαν την άμυνα που μπορούν και ξέρουν, η παραγωγικότητα του Λαυρίου… πήγε περίπατο. Ο Κώστας Παπανικολάου… με κεκτημένη ταχύτητα από τη μεγάλη εμφάνισή του απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια έδειξε μία ακόμη φορά τον δρόμο στους συμπαίκτες του. Είχε άξιους συμπαραστάτες τους Πίτερς και Φαλ, με τον πρώτο να «βομβαρδίζει» με τρίποντα το καλάθι του αντιπάλου και τον Γάλλο διεθνή σέντερ να κυριαρχεί στους αιθέρες, μέχρι το 70-52 στο 30ό λεπτό.

Τυπική διαδικασία η 4η περίοδος, με τους Παπανικολάου, Κέιναν, Πίτερς, Ράιτ και Πετρούσεφ να διατηρούν σταθερά σε διψήφια τιμή τη διαφορά και το Λαύριο να περιμένει την ολοκλήρωση του ματς στο Φάληρο.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Κέινααν 13 (3), Μήτρου-Λονγκ 2, Φαλ 8, Παπανικολάου 19 (4), Πίτερς 20 (4), Ράιτ 9, Λούντζης 2, Πετρούσεφ 4, ΜακΚίσικ 5.

Λαύριο (Κώστας Μέξας): Μουρ 8 (2), Μουράτος 6, Γκρόμοβς 5, Ζάρας 5 (1), Θόρντον 13 (1), Καστανέδα 8, Τζάκσον 9 (2), Χόρχλερ 9 (1), Δεϊμεζής, Βαζούκης.