Με τον τρόπο που συνήθως κερδίζει έχασε βαθμούς στο «Σεντ Αντριους» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι Κόκκινοι Διάβολοι ισοφαρίστηκαν στο 89′ από την Μπέρμιγχαμ (1-1) παρόλα αυτά βρέθηκαν στην κορυφή, συγκάτοικοι με την Σίτι.

Σε ένα μέτριο πρώτο μέρος, η ομάδα του Αλεξ Φεργκιουσον, είχε την υπεροχή και έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 19′ με τον Ράιαν Γκιγκς. Ο Ουαλός άσος της Γιουνάιτεντ μετά από σέντρα από τα δεξιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Γκριν για να πάνε οι δύο ομάδες με 0-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη και το 58′, ο καλύτερος παίκτης του πρώτου μισού της Premier League, Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ, μετά από συνδυασμό με τον Γκίμπσον έκανε το 0-1 με δεξί σουτ, ενώ τρία λεπτά μετά βρέθηκε κοντά στο δεύτερο γκολ ξανά με σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι και άουτ.

Όσο η ώρα περνούσε η Μπέρμιγχαμ κέρδιζε μέτρα και οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν απλά να κρατήσουν τη νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΜακΛις πέρασε στο ματς τους Ζίγκιτς και Φίλιπς και αύξησε την πίεση, η οποία καρποφόρησε στο 89′. Μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο Σέρβο πήρε την κεφαλιά και ο Λι Μπόγερ με κοντινή προβολή νίκησε τον Φαν Ντερ Σαρ για το τελικό 1-1 χαρίζοντας στην ομάδα του πολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία.