«Φρένο» στην Ατλέτικο Μαδρίτης έβαλε η Ράγιο Βαγεκάνο στη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη 10η αγωνιστική της La Liga. Οι «ροχιμπλάνκος» μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες δεν κατάφεραν να κάνουν το 4×4, καθώς οι φιλοξενούμενοι με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ραδαμέλ Φαλκάο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έφυγαν με το πολύτιμο 1-1 από το «Μετροπολιτάνο» και δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε να «πιάσει» την Μπαρτσελόνα στην 2η θέση.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 20΄ με τον Άλβαρο Μοράτα, μετά από ασίστ του Αντουάν Γκριεζμάν, δεν μπόρεσαν στη συνέχεια να βρουν το δεύτερο γκολ για να «κλειδώσουν» τη νίκη τους, με αποτέλεσμα να δεχτούν την ισοφάριση στις καθυστερήσεις και μάλιστα από έναν παίκτη που οι οπαδοί… λατρεύουν, τον «Τίγρη». Ο Φαλκάο, λοιπόν, πλήγωσε την πρώην ομάδα του κι έδωσε βαθμολογική ανάσα στη Ράγιο Βαγεκάνο.

Η Αθλέτικ έμεινε στο 2-2 με τη Χετάφε

Τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Μουνίρ Ελ Χαντάντι, διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στην αναμέτρηση της Χετάφε με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, «σώζοντας την παρτίδα» για τους γηπεδούχους, που βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά κατάφεραν να «επιστρέψουν» ισάριθμες.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο έμεινε για τρίτο ματς χωρίς νίκη, καθώς μετά την ήττα στο «Σαν Μαμές» από την Ατλέτικο Μαδρίτης (15/10) και το εκτός έδρας 1-1 με τη Σεβίλη, πήρε ένα βαθμό κι έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη στην 3η θέση της La Liga.

Πρωταγωνιστής της ομάδας του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν ο Ινιάκι Γουίλιαμς, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό κι από δική του ασίστ στο 62′ ο Ραούλ Γκαρσία (είχε περάσει αλλαγή έξι λεπτά νωρίτερα) έδωσε προσωρινά προβάδισμα στους Βάσκους. O Αλενιά ισοφάρισε στο 27′ και ο Μουνίρ έκλεισε τη βραδιά στο 76′.

Γλίτωσε η Σεβίλλη

Με ήρωα τον γκολκίπερ της, Μπόνο, ο οποίος ακέκρουσε το πέναλτι του Γκαγιά στο 11ο λεπτό των καθυστρήσεων, η Σεβίλη αναδείχθηκε ισόπαλη, 1-1, με τη Βαλένθια στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η «αυλαία» της 10ης αγωνιστικής της La Liga.

Ο Έρικ Λαμέλα, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 46ο λεπτό, ισοφάρισε για τους «Ανδαλουσιάνους» στο 86ο λεπτό (είχαν προηγηθεί οι «νυχτερίδες» με τον Καβάνι από το 6΄) κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς είχε… τελειώσει, στις καθυστερήσεις… των καθυστερήσεων ο διαιτητής Γκράδο υπέδειξε με τη βοήθεια του VAR πέναλτι υπέρ της Βαλένθια, ενώ αρχικά είχε δώσει φάουλ πάνω στη γραμμή και απέβαλλε τον Πάπου Γκόμες.

Αφού εξέτασε την φάση στο VAR, ο Ισπανός ρέφερι πήρε πίσω την αρχική του απόφαση κι έδωσε το καθαρό πέναλτι που έκανε ο Κίκε Σάλας (αποβλήθηκε και δε μέτρησε η κόκκινη του Γκόμες) στην εξέλιξη της φάσης, πέναλτι που εκτέλεσε ο Γκαγιά, αλλά ο Μπόνο με σωτήρια επέμβαση στη γωνία του, απέτρεψε την ήττα των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι έμεινε αήττητη για 3η συνεχόμενη αγωνιστική (μία νίκη και δύο ισοπαλίες), ενώ για το συγκρότημα του Τζενάρο Γκατούζο ήταν η 2η σερί ισοπαλία και 3η στην τελευταία πεντάδα αγώνων, με τις «νυχτερίδες» να παραμένουν αήττητες (έχουν και δύο νίκες).