Σε μια αναμέτρηση για γερά νεύρα στο Fiserv Forum, οι Μπουλς ισοφάρισαν την σειρά απέναντι στους Μπακς (1-1) με σκορ 114-110. Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν πραγματοποίησε μυθική εμφάνιση με 41 πόντους. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άγγιξε το triple-double (33π., 18ριμπ., 9ασ.).

Το σερί των Μπακς απέναντι στους Μπουλς την φετινή σεζόν σταμάτησε στα 5 παιχνίδια! Μετά από τα 4 ματς της κανονικής περιόδου και ένα των playoffs που έληξαν υπέρ του Μιλγουόκι, οι «ταύροι» έδειξαν αντίδραση λίγο πριν… την κατηφόρα και έφεραν την σειρά στο 1-1.

Η ομάδα από το Σικάγο ήταν η κυρίαρχη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να κάνουν τα δικά τους ξεσπάσματα και να κρατούν την αγωνία στο κατακόρυφο!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο μαγικός ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν, που λίγο πολύ εκπλήρωσε… την προφητεία του μετά το Game 1, όταν δήλωνε πως δεν πρόκειται να ξανασουτάρει με τέτοια ποσοστά. Ολοκλήρωσε το ματς με 41 πόντους (16/31 σουτ και 9/9 βολές), μαζεύοντας 7 ριμπάουντ, μοιράζοντας 4 ασίστ που συνδύασε με 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και μόλις 2 λάθη σε 44 λεπτά.

Συμπαραστάτης του ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Ζακ Λαβίν να προσθέτει άλλους 20. Στους 10 σταμάτησε ο Ουίλιαμς (9ριμπ., 3ασ.), ενώ κομβικός ήταν και ο Καρούσο με 9 πόντους και 10 ασίστ.

Από την πλευρά τους οι Μπακς έχουν να ανησυχούν τόσο για τον Μπόμπι Πόρτις που τραυματίστηκε στο μάτι του και αποχώρησε, όσο και για τον Κρις Μίντλετον που ένιωσε ενοχλήσεις λίγο πριν το τέλος και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια κουτσαίνοντας.

Παρόλα αυτά, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άγγιξε το triple-double. Το κοντέρ του τερμάτισε στους 33 πόντους (11/20 σουτ, 11/18 βολές), με 18 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Είχε ακόμη 1 κλέψιμο και 2 στοπ σε 40 λεπτά αγώνα. Ο Μπρουκ Λόπεζ πρόσθεσε 25 (6 ριμπ.), ο Μίντλετον 18 με 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ συν 2 κλεψίματα και οι Χόλιντεϊ και Μάθιους σκόραραν από 15 και 11 αντίστοιχα.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν εξαιρετικά κακό για τους Μπακς, οι οποίοι υπέπεσαν πολύ γρήγορα σε 3 λάθη επιτρέποντας στους Μπουλς να ξεκινήσουν με ένα 4-0, το οποίο μετατράπηκε σε 9-0. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το πρώτο εύστοχο σουτ του Μίντλετον από ασίστ του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος στη συνέχεια κάρφωσε εντυπωσιακά για το 11-7 στο 4′.

Ο Greek Freak μοίραζε παιχνίδι στη συνέχεια και την ώρα που το Σικάγο είψε πολυφωνία στην επίθεση, ο Μάθιους με 2 συνεχόμενα τρίποντα έφερε το ματς σε νέα αφετηρία με το 16-16 με το δωδεκάλεπτο να λήγει στο 28-29.

Το υπόλοιπο του ημιχρόνου ανήκε στους Μπουλς, οι οποίοι έδειχναν να πατάνε πιο σταθερά στο παρκέ και με επιμέρους 21-34 πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 63-49. Λίγο πριν, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε φτάσει τους 1.694 πόντους σε φάση playoffs και προσπερνούσε τον Καρίμ -Αμπντούλ Τζαμπάρ στην σχετική κατηγορία των σκόρερ για τους Μπακς.

Γιάννης και Μίντλετον έβαλαν ξανά τους Μπακς στο παιχνίδι

Με την επιστροφή, οι Μπακς έδειχναν να συνέρχονται. Παρόλο που συνέχιζαν να αγωνίζονται χωρίς τον Πόρτις που τραυματίστηκε στο μάτι από αγκωνιά του Τόμσον και δεν επέστρεψε ανέκαμψαν και περίπου 2μιση λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου, ο Giannis με συνεχόμενες εμπνεύσεις και μπόλικη αυταπάρνηση στη ρακέτα έγραψε το 81-73. Η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 και οι Μπακς πήραν και πάλι πνοή.

Ακολούθησε ο Μίντλετον που κρατούσε τον ρυθμό του στην περιφέρεια με 4 τρίποντα σε εκείνη την περίοδο διαμορφώνοντας το 81-76 με το σκορ να διατηρείται σε επίπεδα ανατρέψιμα (80-87).

«Μίλησαν» ΝτεΡόζαν και Βούτσεβιτς

Στο ξεκίνημα του δωδεκαλέπτου που έκρινε τελικά τον αγώνα, οι Μπουλς έτρεξαν σερί 9-0 με τον συνήθη ύποπτο ΝτεΡόζαν και τον Νίκολα Βούτσεβιτς ανοίγοντας ξανά την ψαλίδα στο +16 (96-80) σε ένα κομβικό σημείο!

Παρόλα αυτά οι Μπακς δεν σταμάτησαν να προσπαθούν και να ελπίζουν! Στα 56.4” ο Μπρουκ Λόπεζ έκανε επέλαση προς το καλάθι και σκόραρε ενώ κέρδισε και το φάουλ. Με την έξτρα βολή έφτασε το 112-109. Επιθέσεις επί επιθέσεων που δεν έβρισκαν στόχο στην πλευρά των Μπουλς μετουσιώθηκαν σε καλάθι από τα χέρια του ΝτεΡόζαν (114-109) με 18.2” στο ρολόι.

O Καρούσο απέδειξε για ακόμη μία φορά το γιατί φέρει τον τίτλο του… οργανωτή στην άμυνα, πήρε το επιθετικό φάουλ από τον Γιάννη και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του που σταμάτησε σερί 5 ηττών απέναντι στα «ελάφια».

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-29, 49-63, 80-87, 114-110

Επόμενη αποστολή για τους Μπακς θα είναι σε έδρα «εχθρική». Όλα μεταφέρονται στο Σικάγο, όπου στις 23 Απριλίου θα ριχτούν ξανά στη μάχη για μία ακόμη αναμέτρηση. Το Μιλγουόκι έχει ένα μόνο στόχο. Το «σπάσιμο» της έδρας. Οι Μπουλς απλά θα ψάξουν να την υπερασπιστούν!