Τα έκανε μαντάρα η Μίλαν στο «Καστελάνι». Οι «ροσονέρι» άργησαν να ξυπνήσουν απέναντι στην Έμπολι και πέταξαν δύο βαθμούς, 2-2, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Serie A.

Η ομάδα του Ιντζάγκι προδόθηκε από την άμυνά της και είδε τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα δύο τερμάτων με γκολ των Τονέλι (13’) και Πουτσιαρέλι (21’). Οι φιλοξενούμενοι άργησαν να ξεπεράσουν το σοκ, όμως πριν το φινάλε του ημιχρόνου βρήκαν απάντηση με τον Φερνάντο Τόρες, που μείωσε σε 2-1 στο 43ο λεπτό. Στο δεύτερο 45λεπτο η Μίλαν παρουσιάστηκε σοβαρή και ξεκίνησε την αντεπίθεση. Η πίεση και οι ευκαιρίες έφεραν το γκολ της ισοφάρισης με τον Χόντα στο 57’, όμως η ανατροπή δεν έγινε.

Παρά το δοκάρι του Μενέζ και τη μεγάλη ευκαιρία του Τόρες οι «ροσονέρι» δεν τα κατάφεραν δίνοντας στην Έμπολι, που ολοκλήρωσε το ματς με δέκα λόγω αποβολής του Βαλντιφιόρι με δύο κίτρινες κάρτες σε ένα λεπτό (!), έναν σημαντικό βαθμό.