Οι οπαδοί της Παρτιζάν κατέκλυσαν τις εξέδρες της Stark Arena, στην οποία για καλό και για κακό βρέθηκε και ο… σερβικός στρατός, με την ελπίδα να πανηγυρίσουν την τρίτη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης και την πρόκριση στο Final 4 της Euroleague, αλλά οι Ισπανοί αντέδρασαν και επικράτησαν με 82-80, μειώνοντας σε 2-1 νίκες.

Ο αγώνας άρχισε με τους Σέρβους, οι οποίοι είχαν νικήσει στα πρώτα δύο παιχνίδια στην Ισπανία, να μπαίνουν φουριόζοι και να προηγούνται με 12-0, με τις εξέδρες να έχουν πάρει φωτιά, τους φιλοξενούμενους να τα έχουν χαμένα και την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να είναι μπροστά με 32-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Παρτιζάν παρέμενε στο +13 μέχρι και το 13′ (41-28) αλλά κάπου εκεί η Ρεάλ άρχισε την αντεπίθεσή της και με τους Ταβάρες και Μούσα κατάφερε να πλησιάσει στο -3 (48-45) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το μομέντουμ, πλέον, ήταν υπέρ των Ισπανών και αυτό επιβεβαιώθηκε στην τρίτη περίοδο αφού κατάφεραν να κάνουν και την προσπέραση και να πάνε και στο +5 (58-63) με πρωταγωνιστή τον Χάνγκα, καταφέρνοντας να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα (63-66).

Οι Σέρβοι αντέδρασαν και με τον Μάνταρ ισοφάρισαν 70-70 στο 34′, για να περάσουν και μπροστά με 77-75 στη συνέχεια με τον Νάναλι. Ο Τάβαρες, όμως, έκανε το 77-77 και στα 24 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Γουίλιαμς με τρίποντο έστειλε στο +3 (77-80) τους Μαδριλένους, οι οποίοι τελικά νίκησαν με 82-80 και θα πρέπει να το κάνουν και την Πέμπτη (4/5), ξανά στο Βελιγράδι, αν θέλουν να επιστρέψει η σειρά στην Ισπανία.

Τα δεκάλεπτα: 32-19, 48-45, 63-66, 80-82