Ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για να παραμείνουν ζωντανοί στη σειρά με τους Χιτ , αλλά δεν μπόρεσαν οι Μπακς. Ο τεράστιος Μπάτλερ μας πρόσφερε άλλο ενά έπος και οι Χιτ επικράτησαν με 128-126 στην παράταση. Μάλιστα έβαλε και το καλάθι που έστειλε το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο. Ένας απίθανος παίκτης έστειλε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και την παρέα του… σπίτι και πάει για μάχη με τους Νικς.

Οι Μπακς έκαναν άλλο ενα χαρακίρι για δεύτερο σερί ματς και ενώ νικούσαν με 102-86 στο τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου, τελικά έχασαν το ματς. Μάλιστα δέχθηκαν και καλάθι στα 0.5 για το τέλος της τέταρτης περιόδου από τον Μπάτλερ, ο οποίος το έστειλε στην παράταση. Αυτοκτόνησε το Μιλγουόκι. Κάκιστο κοουτσάρισμα από τον Μπουντενχόλζερ. Αλλά πάνω απ΄όλα υπόκλιση στον σπουδαίο Jimmy Buckets.

Κι άλλο έπος Μπάτλερ, απίθανος και ο Γιάννης

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο το πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις και τελείωσε με 38 πόντους, 20 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 36 λεπτά συμμετοχής, με 12/22 δίποντα και 9/19 βολές (στοίχισαν). Από κοντά και ο Μίντλετον με 33 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, και 4/9 τρίποντα.

Τώρα για τους Χιτ, ο τεράστιος Μπάτλερ είχε 42 πόντους (καλάθι που έστειλε το ματς στην παράταση) με 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ σημαντικήμ βοήθεια έδωσε ο φοβερός Μπαμ Αντεμπάγιο με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Το ματς

Οι Χιτ δημιούργησαν προβλήματα στους Μπακς στο πρώτο δωδεκάλεπτο με καλούς Μπάτλερ αλλά και Βίνσεντ, όμως τα ελάφια είχαν σε εξαιρετική βραδιά τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Κρις Μίντλετον. Οι δυο τους είχαν τους 28 από τους 33 πόντους του Μιλγουόκι στα πρώτα 12 λεπτά.

Το Μιλγουόκι άρχισε να πατάει… γκάζι από τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Έσφιξε την άμυνα του, ξεκίνησε να παίρνει καλύτερες επιλογές στην επίθεση και με τον Γιάννη ξέφυγε με 66-56. Στο πρώτο ημίχρονο οι Πόρτις και Χάσλεμ λίγο έλειψε να πιαστούν στα χέρια, ωστόσο το πράγμα ηρέμησε πολύ γρήγορα. Ο Greek Freak επιχείρησε 14 βολές στο πρώτο ημίχρονο και ευστόχησε στις 7 από αυτές. Οι Μπακς κέρδισαν 24 βολές στα πρώτα 24 λεπτά αντί 8 που πήραν οι Χιτ. Ο Βίνσεντ με τρίποντο από τη γωνία, διαμόρφωσε το 69-63 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Οι Χιτ ξεκίνησαν με σερί 7-0 το δεύτερο ημίχρονο κια πέρασαν μπροστά με 69-70, αλλά ο Γιάννης με τέσσερις σερί πόντους έκανε το 73-70. Ο Μπάτλερ άρχισε να ζεσταίνεται και με υπέροχο ανάποδο lay-up έγραψε το 73-75. O Xόλιντεϊ έβαλε μπροστά τα ελάφια για το 82-81, πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Άλεν ξεκίνησε να γίνεται παράγοντας στο ματς και με τρίποντο και φάουλ, έκανε το 89-81. Ο Μίντλετον με δύο μεγάλα τρίποντα, έκανε το 102-86, δίνοντας μεγάλο αέρα στους Μπακς.

Ο Αντεμπάγιο πήρε πολλές ενέργειες στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου και μείωσε σε 102-91, εννιά λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Λόπεζ άρχισε να βάζει σημαντικά τρίποντα και έκανε το 103-97 για το Μαϊάμι. Ο Χόλιντεϊ έφερε στο +10 το Μιλγουόκι για το 107-97. Ο Μπάτλερ μείωσε σε 108-103, ενώ ο Τζίμι ισοφάρισε σε 111-111, δύο λεπτά για το τέλος. Ο Γιάννης με γκολ φάουλ έκανε το 113-111. Ο Αντεμπάγιο ισοφάρισε, 1:30 για το τέλος. Ο Μίντλετον έκανε το 115-113 στα 28 δευτερόλεπτα. Ο Βίνσεντ με τριποντο μείωσε σε 117-116 στα 7 δευτερόλεπτα. Στη συνέχεια χρέωσαν με φάουλ τον Λάουρι, αλλά μετά το challenge του Σποέλστρα δόθηκε τζάμπολ γιατί δεν είχε κάνει φάουλ και δεν είχε κατοχή κάποιος. Ο Χόλιντεϊ έκανε το 118-116 με δύο δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Μπάτλερ με ένα τρελό αεροπλανικό καλάθι έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Μπάτλερ συνέχισε τα μεγάλα καλάθια στην παράταση, ενώ ο Ζέλερ έκανε το 119-126. Ο Μίντλετον μείωσε σε 122-126. Ο Γιάννης έκανε το 126-128, αλλά η μπάλα έμεινε στην τελευταία επίθεση στα χέρια του Άλεν και έτσι αποκλείστηκαν οι Μπακς χάρη στο επος του Μπάτλερ.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-35, 69-63, 102-86, 118-118, 126-128 (παρ.)