Στην πρώτη του σεζόν ως προπονητής ο Βασίλης Σπανούλης κερδίζει πολλούς πόντους με τη μέχρι τώρα πορεία του Περιστερίου, αφού νίκησε και τον Παναθηναϊκό με και τερμάτισε στην 3η θέση της κανονικής περιόδου της Basket League, κλείνοντας ραντεβού με την ΑΕΚ στον πρώτο γύρο των πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 10-0 στο 3′, με τον Γιάννη Σερέλη να παίρνει αμέσως τάιμ άουτ. Ένα τάιμ άουτ που ξύπνησε τους πράσινους, οι οποίοι μείωσαν σε 12-11 στο 7′ αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Το Περιστέρι αντέδρασε σωστά και ξέφυγε με 21-15, το οποίο ήταν και το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου, διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι είχαν… 4/17 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, πάντως, οι πράσινοι μπήκαν καλύτερα και με επιμέρους σκόρ 13-2 κατάφεραν να προηγηθούν με +5 (23-28) στο 14′, κυρίως χάρη στον Γκουντάιτις που έδινε λύσεις στην επίθεση. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, όμως, διατήρησε την ψυχραιμία της και με καθαρό μυαλό πλησίασε ξανά και στη συνέχεια προσπέρασε κιόλας, κάνοντας σερί 7-0 με Ντένμον και Χάμερ, για να κλείσει το ημίχρονο στο +3 (42-39).

Ο Σερέλης περίμενε από την ομάδα του να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο αλλά τελικά αυτή του Σπανούλη έδωσε τον ρυθμό που ήθελε και διατηρούσε συνεχώς ένα προβάδισμα 4-5 πόντων, μέχρι που ήρθε ένα ξέσπασμα του Πάρις Λι που έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό (56-58) στο 27′, για να έρθει άμεση αντίδραση από το Περιστέρι που προσπέρασε με 65-62 στο 30′.

Οι γηπεδούχοι είχαν αυτοπεποίθηση και στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου πήγαν στο +10 (75-65) και στη συνέχεια διατηρούσαν σταθερά αυτή τη διαφορά, πανηγυρίζοντας τελικά τη νίκη με 96-89 και την 3η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 42-39, 65-62, 96-89