Δύο μέρες μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στη Euroleague, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις υποχρεώσεις του στη Basket League υποδεχόμενος τον Απόλλωνα Πάτρας και έφτασε εύκολα στη νίκη όπως δείχνει και το τελικό 108-77, με τον Γιάννη Σερέλη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους.

Οι πράσινοι μπήκαν στο ματς παίρνοντας προβάδισμα 9 πόντων (14-5) στα πρώτα τρία λεπτά αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 14-13 με τους Βερτζ και Μπόγρη, καταφέρνοντας να παραμείνει κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο, όπως δείχνει και το 29-24 στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, η ψαλίδα άρχισε να ανοίγει… Ο Σερέλης άλλαξε όλη την 5άδα και ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 19-5 πήγε στο +19 (48-29) στο 16′ και τελικά έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +25 (58-33), με τον Γκουντάιτις να κάνει ό,τι θέλει απέναντι στην άμυνα των Πατρινών.

Από εκεί και πέρα, όπως εύκολα μπορεί να αντιληφθεί ο καθένας, η συνέχεια του παιχνιδιού έδινε την ευκαιρία στους δύο προπονητές να κάνουν ό,τι δοκιμές ήθελαν αφού τα πάντα είχαν κριθεί και δεν υπήρχε καμία περίπτωση να γίνει… ντέρμπι. Με τον Αγραβάνη, επομένως, να βάζει 9 πόντους στην 3η περίοδο οι πράσινοι πήγαν και στο +30 (63-33 και 86-56), με την κατάσταση να μην αλλάζει στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 58-33, 86-56, 108-77