Η 19η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Serie Α ολοκληρώθηκε με θρίαμβο της Λάτσιο που συνέτριψε με 4-0 την πρωταθλήτρια Μίλαν στο Ολίμπικο και μπήκε δυνατά στη μάχη για έξοδο στο Champions League αφού είναι μαζί με τις Ιντερ και Ρόμα στους 37 βαθμούς, με τους Ροσονέρι να μένουν στους 38 και την πρωτοπόρο Νάπολι να αρχίζει τις ετοιμασίες για τη φιέστα αφού είναι στους 50.

Ο αγώνας άρχισε ιδανικά για τους Ρωμαίους που χρειάστηκαν μόλις 4 λεπτά για να ανοίξουν το σκορ με το πλασέ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς μετά την ωραία προσποίηση του Λουίς Αλμπέρτο στο γύρισμα του Τζακάνι, για να συνεχιστεί με την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι να έχει τον πλήρη έλεγχο και να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ στο πρώτο μέρος.

Στο 38′, συγκεκριμένα, ο Μάρουσιτς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι από κοντά και ο Τζακάνι έγραψε το 2-0 στην επαναφορά, με τη διαφαινόμενη νίκη να μετατρέπεται σε θρίαμβο στο δεύτερο ημίχρονο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν κόντρα στους απογοητευτικούς Μιλανέζους.

Η Λάτσιο έβαλε και τρίτο γκολ στο 67′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουίς Αλμπέρτο μετά την ανατροπή του Πέδρο από τον Καλούλου, για να διαμορφωθεί το τελικό 4-0, μέσα σε αποθέωση, στο 75′ από το πλασέ του Φελίπε Άντερσον που βρέθηκε απέναντι από τον Ταταρουσάνου.