Ο Ολυμπιακός πέρασε και από το Μόναχο, όπου επιβλήθηκε με 82-71 της Μπάγερν και έφτασε στις έξι νίκες στη φετινή Euroleague, όσες έχει και η πρωτοπόρος της κατάταξης Φενέρμπαχτσε που μετράει κι ένα ματς λιγότερο, αυτό που θα δώσει απόψε με τον Παναθηναϊκό στην Κωνσταντινούπολη (19:45).

Άνετες νίκες για Ρεάλ και Βίρτους Μπολόνια

Στο μεταξύ, με άνετες εντός έδρας νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους η Ρεάλ Μαδρίτης και η Βίρτους Μπολόνια καθώς ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της 8ης αγωνιστικής στη Euroleague.

Στη Μαδρίτη, η Ρεάλ συνέτριψε με 90-72 την Άλμπα Βερολίνου, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 5-3 και υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στην πέμπτη ήττα τους.

Η διάρκεια των Ισπανών σε άμυνα και επίθεση απλοποίησε το έργο τους από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν οι γηπεδούχοι οικοδόμησαν μία διαφορά ασφαλείας 16 πόντων (53-37 στο 20΄), μετατρέποντας τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Βενσάν Πουαριέ, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και φιλοδώρησε τους αντιπάλους με 3 μπλοκ. Άγγιξε το νταμπλ νταμπλ ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 13 πόντους και 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 53-37, 70-52, 90-72

Στην Μπολόνια, με 14/28 τρίποντα και εν τη απουσία του Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς από το ρόστερ των αντιπάλων, η Βίρτους διέλυσε τη Βαλένθια με 89-59, πιάνοντας τις «νυχτερίδες» στη βαθμολογία με ρεκόρ 4-4.

Η… βροχή τριπόντων της Βίρτους με το… καλησπέρα της αναμέτρησης, σε συνδυασμό με τη διάρκεια στο κομμάτι της άμυνας, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Βαλένθια, η οποία βρέθηκε στο -16 στο 10΄ (24-8) και δεν κατάφερε να… συνέλθει από τον ιταλικό αιφνιδιασμό.

Κορυφαίος των νικητών, οι οποίοι την επόμενη εβδομάδα θα επισκεφθούν το ΟΑΚΑ για το ματς με τον Παναθηναϊκό (23/11, 21:00), ο Τζόρνταν Μίκι με 16 πόντους και 3/5 τρίποντα, ενώ από τη Βαλένθια ο Κρις Τζόουνς με 10 ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 42-25, 66-42, 89-59

Ντεμπούτο «με το δεξί» για Ιβάνοβιτς στον Ερυθρό Αστέρα

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο του Ερυθρού Αστέρα. Οι ουραγοί Σέρβοι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα στην 8η αγωνιστική της Euroleague, κάμπτοντας την αντίσταση της Βιλερμπάν στο Βελιγράδι με το τελικό 71-67 και πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη τους (ρεκόρ 2-6). Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι υπέστησαν την πέμπτη ήττα τους (ρεκόρ 3-5).

Η εξαντλητική άμυνα των Σέρβων στη δεύτερη περίοδο, όταν περιόρισε τους Γάλλους στους 9 πόντους, έστειλε τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια στο +15 (38-23 στο 20΄). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 16-30 στην τρίτη περίοδο, μετατρέποντας σε ντέρμπι τον αγώνα (54-53 στο 30΄). Μάχη σώμα με σώμα έγινε στον… επίλογο του αγώνα, με τον Ερυθρό Αστέρα, όμως, να ενεργοποιεί και πάλι την άμυνα του στο 37΄ και από το εις βάρος του 63-67 να τρέχει σερί 8-0 και να κόβει πρώτος το νήμα του τερματισμού με το τελικό 71-67.

Κορυφαίος των νικητών ο Νίκολα Ιβάνοβιτς με 16 πόντους, ενώ από τη Βιλερμπάν των 14 λαθών ξεχώρισε ο Ντέιβιντ Λάιτι (16π.).

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 38-23, 54-53, 71-67

Σπουδαία νίκη της Αναντολού Εφές επί της Μπαρτσελόνα

Τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ευρωπαϊκών ηττών έδωσε στην Πόλη η Αναντολού Εφές, πραγματοποιώντας μία επιβλητική εμφάνιση, απέναντι στην Μπαρτσελόνα, η οποία προερχόταν από τρεις σερί νίκες.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε 96-86 των «μπλαουγκράνα», για την 8η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 3-5 και υποχρεώνοντας τους Ισπανούς στην τρίτη ήττα τους (ρεκόρ 5-3).

Με την παραγωγικότητα στα ύψη από τη δεύτερη περίοδο και την άμυνα να ενεργοποιείται σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, όταν κράτησε τους φιλοξενούμενους στους 35 πόντους, η Αναντολού Εφές εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά, την οποία δεν απώλεσε μέχρι το τέλος. Σε αυτή της την προσπάθεια βασίστηκε στον επιθετικό οίστρο του Βασίλιε Μίτσιτς και του Γουίλ Κλάιμπερν, οι οποίοι σημείωσαν 22 και 24 πόντους, αντίστοιχα.

Από την Μπαρτσελόνα προσπάθησε ο Νικολάς Λαπροβίτολα με 28 πόντους και 5/8 τρίποντα. Η κακή εμφάνιση απέφερε νεύρα στον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, φτάνοντας στο σημείο να διώξει τον Νίκολα Κάλινιτς από τον πάγκο στην τρίτη περίοδο, με τον τεχνικό των Καταλανών να ισχυρίζεται στη συνέντευξη Τύπου ότι ο Σέρβος έδειξε ασέβεια στην ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 45-41, 66-57, 96-86