Την πρώτη νίκη στη φετινή Euroleague πανηγυρίζει ο Παναθηναϊκός, ο οποίος άφησε πίσω του την εντός έδρας ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης και με 77-75 επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι σχεδόν όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι Μπέντιλ και Μίτροβιτς ήταν οι πρωταγωνιστές στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, δίνοντας στους Σέρβους προβάδισμα πέντε πόντων (11-6) στο 3′, αλλά οι Άντριους και Γκουντάιτις απάντησαν για τους πράσινους που κατάφεραν να περάσουν μπροστά (13-14) στο 6′. Κάπου εκεί, όμως, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς άρχισε να κάνει εύκολα λάθη, με συνέπεια να είναι στο -6 (24-18) με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη, όμως, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα, με επιμέρους σκορ 9-2 κατάφερε να προσπεράσει με 26-27 και δεν πτοήθηκε όταν ο Ερυθρός Αστέρας ξαναπέρασε μπροστά με 34-29, καταφέρνοντας να κλείσει στο +4 (38-42) το ημίχρονο, κυρίως χάρη στους Γκριγκόνις και Παπαγιάννη σε επίθεση και άμυνα.

Οι πράσινοι διατήρησαν τον ρυθμό τους και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα για πρώτη φορά να πάνε και στο +6 (40-46), αλλά στη συνέχεια μπλόκαρε στην επίθεση και επέτρεψε στους Σέρβους να πλησιάσουν και να πάρουν το προβάδισμα (51-50), για να μπουν οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 56-57.

Εκεί, στο 61-63 ο Παναθηναϊκός κόλλησε και με τρία σερί λάθη βρέθηκε πίσω με 68-63 και στη συνέχεια με 73-68 στο 38′. Τα πράγματα, δηλαδή, έδειχναν και ήταν πολύ δύσκολα για τους πράσινους, αλλά οι Γκουντάιτις και Γουίλιαμς έκαναν τη διαφορά στο τέλος, όπως και ο Πονίτκα με ένα εντυπωσιακό κλέψιμο στο τελευταίο λεπτό, για να έρθει τελικά η νίκη με 75-77.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 38-42, 56-57, 75-77