Το ντέρμπι του Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ ήταν όντως ντέρμπι, αφού ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να πάνε στο τάι μπρέικ κυνηγώντας τη νίκη-πρόκριση στον τελικό, την οποία τελικά πήραν οι Θεσσαλονικείς επικρατώντας με 3-2 σετ. Έτσι, θα είναι αυτοί που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, ο οποίος στον άλλο ημιτελικό απέκλεισε τον Πήγασο.

Το γεγονός ότι ο αγώνας διήρκεσε 2,5 ώρες τα λέει όλα για το πάθος με το οποίο κυνήγησαν και οι δύο ομάδες την πρόκριση, αλλά μόνο μία θα πανηγύριζε. Και τελικά ήταν ο ΠΑΟΚ. Οι ασπρόμαυροι πήραν με 25-19 το πρώτο σετ και έκαναν το 1-0, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε σωστά ισοφάρισε σε 1-1 επκρατώντας στο δεύτερο με 25-22.

Αυτό ήταν το σκορ και στο τρίτο αλλά υπέρ των Θεσσαλονικέων, οι οποίοι έκαναν το 2-1, για να έρθει το 2-2 αμέσως μετά, αφού οι Πειραιώτες έκαναν δικό τους το τέταρτο σετ με 25-17. Έτσι, ο ημιτελικός οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 3-1 και 7-3. Το σκορ έφτασε και στο 11-5 αφού η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ήταν πιο ψύχραιμη, κάνοντας τελικά το 3-2 με 15-10 και παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-22, 17-25, 15-10