Οι Ισπανοί της Τσέλσι συνδυάστηκαν άψογα και την οδήγησαν σε νίκη με 2-0 επί της Μπράιτον. Στο -1 από τη δεύτερη Γιουνάιτεντ οι Λονδρέζοι. Η Τσέλσι δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο μέρος απέναντι στην Μπράιτον, όμως μετά το γκολ του Μοράτα οι μπλε κυριάρχησαν και έφτασαν δίκαια στη νίκη με 2-0, που τους φέρνει ακόμα πιο κοντά στη δεύτερη θέση. Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν εξαιρετική εικόνα, να βάζουν δύσκολα στους παίκτες του Κόντε και να απειλούνται σε μόλις δύο περιπτώσεις με τους Μπακαγιόκο και Μόζες. Το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί. Τα πάντα άλλαξαν όταν στο 46’ ο Αθπιλικουέτα έδωσε την έκτη του ασίστ στον Μοράτα και εκείνος έκανε το 1-0. Το πλάνο των φιλοξενούμενων πήγε περίπατο, αναγκάστηκαν να ρισκάρουν περισσότεροι και οι Λονδρέζοι βρήκαν χώρους και έκαναν το παιχνίδι τους. Τα πάντα τελείωσαν στο 60’, όταν έπειτα από κόρνερ του Φάμπρεγας ο Μάρκος Αλόνσο έκανε το 2-0 με κεφαλιά, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έχασαν και άλλες μεγάλες ευκαιρίες, αλλά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος. Πηγή: gazzetta.gr