Στο -9 από την κορυφή της Premier League κινδυνεύει να βρεθεί, από τόσο νωρίς, η Λίβερπουλ, η οποία προβληματίζει από την αρχή του πρωταθλήματος και είχε νέα απώλεια βαθμών με το 0-0 κόντρα στην Έβερτον στο ντέρμπι, στο οποίο και οι δύο ομάδες είχαν δοκάρι και θα μπορούσαν να σκοράρουν.

Οι μπλε δεν έχουν κάνει ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και αυτό τα λέει όλα για το πόσο σημαντική είναι η γκέλα των κόκκινων, οι οποίοι στο 32′ σώθηκαν από το δοκάρι στην προσπάθεια του Ντέιβις. Η απάντηση της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ απάντησε στο φινάλε του πρώτου μέρους με το δοκάρι του Ντίαζ, ενώ στην επανάληψη οι Τσιμίκας και Φιρμίνο δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Ακολούθησε ένα διάστημα στο οποίο η Έβερτον ήταν πιο επικίνδυνη και πίστεψε ότι σκόραρε στο 70′ με τον Κόαντι αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ, για να έρθει στα τελευταία λεπτά η προσπάθεια του Σαλάχ, το σουτ του οποίου βρήκε όσο έπρεπε ο Πικφορντ για να στείλει τη μπάλα στο δοκάρι και να κρατήσει το 0-0.