Ο τελικός της Euroleague δεν ήταν και το πιο θεαματικό παιχνίδι, όπως δείχνει και το 58-57 με το οποίο έληξε, αλλά αυτό δεν στενοχωρεί καθόλου την Αναντολού Εφές, η οποία νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης και πανηγυρίζει την κατάκτηση του τροπαίου για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, κλείνοντας ιδανικά για αυτή το Final 4 του Βελιγραδίου.

Μετά τα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν 6-6 και αυτό ουσιαστικά έδειχνε τι θα ακολουθήσει. Νευρικές οι δύο ομάδες, άστοχες, λάθη και προσπάθεια και από τις δύο πλευρές για να πάρουν τον έλεγχο. Και η αλήθεια είναι ότι η Ρεάλ έδειχνε ικανή να το κάνει, αφού ξέφυγε με 15-8, για να απαντήσει όμως η Εφές με 6 σερί πόντους του Λάρκιν, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -1 (15-14).

Στη δεύτερη ήταν και πάλι οι Ισπανοί που ξέφυγαν λίγο, με το σκορ στο 29-22 στο 17′, αλλά οι Λάρκιν και Μίτσιτς κράτησαν όρθιους τους Τούρκους, οι οποίοι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο -5 (34-29). Οπως και στα προηγούμενα δύο 10λεπτο, έτσι και στο τρίτο όμως, η Ρεάλ άρχισε καλύτερα και προηγήθηκε με 40-31 στο 24′ χάρη σε τρίποντο του Χάγκα. Εκεί, όμως, η ομάδα του Λάσο μπλόκαρε… Και αφού μπλόκαρε και έμεινε χωρίς πόντο για 4 λεπτά, η Εφές κατάφερε να μειώσει σε 42-40 στο 30′.

Η τελευταία περίοδος, επομένως, ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τη Ρεάλ να βρίσκει πόντους μόνο μέσω βολών και το σκορ να είναι ισόπαλο 47-47 έξι λεπτά πριν το τέλος. Το τρίποντο του Γιουλ έβαλε μπροστά τους Ισπανούς με 50-49 καθώς είχαμε μπει στα τελευταία λεπτά, αλλά ο Πλάις με δικά του καλάθια έκανε το σκορ 50-53 για την Εφές, η οποία ήταν πιο ψύχραιμη στο φινάλε και κατάφερε να επικρατήσει με 58-57 και να παραμείνει στην κορυφή της Ευρώπης.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 34-29, 42-40, 57-58