Την άνοδό του στη Super League πανηγυρίζει ο Πανσερραϊκός. Η ομάδα των Σερρών αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον ΟΦΗ μπροστά σε 8.000 θεατές και έγινε ο τρίτος σύλλογος της Β’ Εθνικής που σφραγίζει το εισιτήριο για τα σαλόνια του ελληνικού ποδοσφαίρου, μετά τον Ολυμπιακό Βόλου και την Κέρκυρα.
Τα «λιοντάρια» χρειάζονταν έναν πόντο στον «τελικό» με τον ΟΦΗ για να ολοκληρώσουν την εντυπωσιακή τους πορεία στα play-off. Πήραν το προβάδισμα στο 34ο λεπτό με την κεφαλιά του Παπάζογλου μετά τη σέντρα του Τάντιτς και, παρ’ ότι οι Κρητικοί ισοφάρισαν στο 47’ με τον Ογκουνσότο, κατάφεραν να κατακτήσουν τον «χρυσό» βαθμό. Βέβαια από το 54 έπαιζαν με παίκτη περισσότερο, λόγω της αποβολής του Μπούρμπου. Αξίζει να σημειωθεί πως το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με 30 λεπτά καθυστέρηση, λόγω προβλήματος στους προβολείς του γηπέδου.