Το Μαϊάμι άρχισε νικηφόρα την προετοιμασία του, με 92-87 επί των Χοκς. Ο Κρις Μπος είχε 21 πόντους με 7/8 σουτ για τους πρωταθλητές, που έπαιξαν χωρίς τον Ντουέιν Ουέιντ, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς σε 21 λεπτά είχε 9 πόντους (1/4 βολές, 4/11 σουτ), 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Πέρο Άντιτς έπαιξε με τα «γεράκια» έχοντας 3 πόντους (0/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 15:47.

Το ντεμπούτο του Μπραντ Στίβενς στον πάγκο των ανανεωμένων Σέλτικς ήταν με το αριστερό, καθώς ηττήθηκαν με 97-89 από τους Ράπτορς στη Βοστώνη. Ο Ρούντι Γκέι και ο Τάιλερ Χάνσμπρο είχαν από 17 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Τζέραλντ Ουάλας ξεχώρισε για τους γηπεδούχους στο πρώτο τους ματς στη μετα-Πιρς/Γκαρνέτ εποχή.

Αντίθετα, ο Ντοκ Ρίβερς άρχισε με νίκη στον πάγκο των Κλίπερς, που νίκησαν 89-81 τους Μπλέιζερς στο Όρεγκον. Ο Κρις Πολ με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο ηγέτης των νικητών, ενώ 12 πόντους είχε για τους γηπεδούχους ο πρωταθλητής Ευρώπης με τη Γαλλία, Νικολά Μπατούμ.

Οι Ουόριορς επιβλήθηκαν 94-81 των Κινγκς στο Όκλαντ με τον Στίβεν Κάρι να έχει 23 πόντους με 4/7 τρίποντα.

Οι Πέλικανς πέρασαν με 94-92 από το Ντάλας με τον Λόρενς Ρόμπερτς να έχει και τους 17 πόντους του στην τελευταία περίοδο, ανάμεσά τους και το νικητήριο καλάθι. Ο Ντιρκ Νοβίτσκι σε 22 λεπτά είχε 6 πόντους.