Η Αναντολού Εφές υποχρέωσε τον Ολυμπιακό σε μία ακόμη ήττα στο ΣΕΦ αφού νίκησε με 67-86. Οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο δεκάλεπτο έπαιξαν πάρα πολύ άσχημα, έχασαν την επαφή με το σκορ και στη συνέχεια η όποια αντίδρασή τους, δεν επέτρεψε κάτι καλύτερο.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ορεξάτες και με πολύ καλά ποσοστά. Ο Ολυμπιακός είχε πλουραλισμό στους σκόρερ σε αντίθεση με την Εφές αφού ο Μίσιτς έκανε όλη τη ζημιά (12-10, 5’). Οι πολλές αλλαγές του Κεμζούρα δεν έφεραν αλλοίωση στο ρυθμό της επίθεσης, αλλά στην άμυνα δεν τα κατάφερναν κι έτσι η Εφές προσπέρασε με 20-21 (9’) για να κλείσει το δεκάλεπτο με «τετράποντο» του Ρότσεστι.

Η Εφές στην δεύτερη περίοδο δεν άφησε ασυγχώρητο ούτε ένα λάθος των γηπεδούχων κι έτσι με πόντους από Λάρκιν και Ντάνστον προηγήθηκε με 28-36 (15’). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έκαναν την παραμικρή προσπάθεια στην άμυνα ενώ στην επίθεση κυριαρχούσαν οι προσωπικές ενέργειες. Η Εφές με την ποιότητα του ρόστερ της έφτασε στο +10 (35-45, 18’). Το δίλεπτο μέχρι την κόρνα της λήξης αποδείχτηκε ακόμη χειρότερο πάντως (35-53).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους παίκτες του Ολυμπιακού να δείχνουν πως ήθελαν να αντιδράσουν, κάτι το οποίο κατάφεραν εν μέρει. Η διαφορά ποιότητας της Αναντολού Εφές δεν επέτρεψε στους Πειραιώτες να μειώσουν περισσότερο από τους 12 πόντους (49-61, 27’). Η άμυνα πάντως είχε βελτιωθεί αρκετά και το τρίποντο του Πολ σε «νεκρό» χρόνο έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (58-67).

Ο Πολ ήταν η μοναδική πηγή κινδύνου για τον Ολυμπιακό και χάρη σε δικά του τρίποντα η διαφορά έπεσε ακόμη περισσότερο (67-61, 32’). Σε εκείνο το σημείο Λάρκιν και Μίσιτς πήραν την κατάσταση στα χέρια τους ξανά και με συνεχόμενα σουτ τριών πόντων μετέτρεψαν το σκορ σε 63-76 (35’).

Τα δεκάλεπτα:  24-21, 35-53, 58-67, 67-86

Πηγή: gazzetta.gr