Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως έχασαν πολλές ευκαιρίες και μοιραία –όπως συχνά συμβαίνει στο ποδόσφαιρο- είδαν από το πουθενά τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 62’ με τον Σο στο 1-0.

Το τέρμα που έδωσε ελπίδες στους «λατσιάλι» ήρθε στο 79’ από τον Κονκό, όμως το παιχνίδι σημαδεύτηκε και κρίθηκε από μια φάση πέντε λεπτά αργότερα. Ο Κλόζε έφυγε στην αντεπίθεση και ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Αγκάτσι. Ο διαιτητής υπέδειξε αμέσως πέναλτι και αρχικά έδειξε κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα της Κάλιαρι. Μετά από υπόδειξη του βοηθού όμως, άλλαξε γνώμη και τον απέβαλε ενώ την ίδια τύχη είχε και ο Κόσκου ο οποίος είδε κόκκινη για διαμαρτυρία.

Με δύο παίκτες λιγότερους στο γήπεδο τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τους φιλοξενούμενους και η οριστική «ταφόπλακα» στα όνειρά τους για να φύγουν με κάτι καλό από τη Ρώμη ήρθε ένα λεπτό αργότερα όταν ο Καντρέβα ευστόχησε από τη βούλα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.