Στην πιο άσχημη στιγμή της φαίνεται πως ανέλαβε τη Σπόρτινγκ ο Φρανκ Βερκότερεν. Τα «λιοντάρια» της Λισαβόνας έχασαν με 2-1 από τη Σετούμπαλ εκτός έδρας, στον αγώνα που ολοκλήρωσε την όγδοη αγωνιστική της Superliga και βρέθηκαν πλέον ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, οπότε ίσως θα πρέπει να αρχίζουν να ψάχνονται για το ποια θα είναι η φετινή πορεία τους στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, με μια νίκη σε όλη τη σεζόν. Αντίθετα, οι νικητές έκαναν ένα σημαντικό βήμα για να ξεφύγουν από τις επικίνδυνες θέσεις, αν και υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Σάντος στο 27’, όμως ο Γέφρεν ισοφάρισε στο 42’. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Βέλγου, πρώην διεθνούς μέσου, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δέχτηκαν το γκολ από τον Μεγιόνγκ στο 68’. Η αποβολή του Αντριάνο για τους γηπεδούχους στο 76’ δεν τους βοήθησε ούτε καν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ: Ρουί Πατρίτσιο, Κέντικ, Ξαντάο, Ρόχα, Ινσούα, Λάμπιαντ (76’ Ελίας), Σάαρς, Γέφρεν, Φαν Φονσφίνκελ, Ιζμαϊλοφ (85’ Μπετίνιο), Ρινάουντο (78’ Βιόλα)

«Γκέλα» ολκής για τη Ρίο Αβε, που έχασε με 1-0 στην έδρα της προτελευταίας Μορεϊρένσε και την ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη τριάδα. Έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την πρώτη τριάδα η Πάσος Φερέιρα, παραχωρώντας 0-0 στην Ολιανένσε στην έδρα της, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν βαθμολογική «ανάσα».

Πλησίασε τις πρώτες θέσεις η Εστορίλ, που «άλωσε» με 2-0 την έδρα της Ακαντέμικα και την άφησε χαμηλά. Μεγάλη νίκη για την Μπέιρα Μαρ, που νίκησε με 4-2 στην έδρα της Νασιονάλ και “ξεκόλλησε” από την τελευταία θέση, αφήνοντας εκεί τους γηπεδούχους.