Με γκολ του Μαρτινέλι στο 86ο λεπτό η Άρσεναλ νίκησε με 1-0 τη Μάντσεστερ Σίτι στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Premier League και την προσπέρασε στη βαθμολογία, πιάνοντας την Τότεναμ στην 1η θέση, στο +2 από την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Το παιχνίδι θα μπορούσε να αρχίσει με γκολ για τους φιλοξενούμενους αλλά ο Ράις έδιωξε πάνω στη γραμμή τη μπάλα μετά την προσπάθεια του Γκβάρντιολ και στη συνέχεια ο Άκε πλάσαρε άουτ από κοντά, ενώ στο 17′ η Σίτι λίγο έλειψε να προηγηθεί από μεγάλο λάθος του Ράγια.

Το πρώτο ημίχρονο, γενικά, δεν είχε πολλές φάσεις και το 0-0 δεν προκαλούσε έκπληξη, με τα πράγματα να μη βελτιώνονται ιδιαίτερα στο δεύτερο: Η Άρσεναλ ανέβηκε κάπως, η ομάδα του Μάντσεστερ στη συνέχεια ισορρόπησε την κατάσταση και τα λεπτά περνούσαν χωρίς να γίνεται κάτι ιδιαίτερο, μέχρι που φτάσαμε στο 86’…

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, λοιπόν, το Emirates… πήρε φωτιά για το 1-0 από το σουτ του Μαρτινέλι που βρήκε και στον Ακε, με τους Κανονιέρηδες να παίρνουν τη νίκη και να πιάνουν την Τότεναμ στην 1η θέση με 20 βαθμούς, αφήνοντας στο -2 τη Μάντσεστερ Σίτι και στο -3 τη Λίβερπουλ.