Ο αγώνας της Λίβερπουλ με τη Ρεάλ Μαδρίτης για τη φάση των «16» του Champions League ήταν ένας από αυτούς που περίμενε πώς και πώς η ποδοσφαιρική Ευρώπη και το γιατί αποδείχθηκε από το πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 2-2 και με τους δύο τερματοφύλακες, τον Άλισον για τους γηπεδούχους και τον Κουρτουά για τους φιλοξενούμενους, να είναι αρνητικοί πρωταγωνιστές.

Το παιχνίδι άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τους Άγγλους αφού προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με το εκπληκτικό τακουνάκι του Νούνιες και ένα 10λεπτο αργότερα, στο 14′, ήρθε και το 2-0 από τον Σαλάχ. Ένα γκολ που ήρθε όμως, όπως μπορείτε να δείτε στο παρακάτω βίντεο, από το απίθανο λάθος του Κουρτουά.

Από εκεί και πέρα, οι Ισπανοί μείωσαν σε 2-1 στο 21′ με τον Βινίσιους και αυτός ήταν που έκανε και το 2-2 στο 36′, χωρίς όμως να καταλάβει ούτε ο ίδιος πώς, αφού όλα τα έκανε ο Άλισον με τη μεγάλη γκάφα του…