Ο Ολυμπιακός επιστρέφει στην Ελλάδα έχοντας το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Euroleague αφού επικράτησε της Βιλερμπάν με 80-94. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά όσο τελείωνε το παιχνίδι τόσο μεγαλύτερη ενέργεια έβγαζαν οι παίκτες σε αντίθεση με τους γηπεδούχους οι οποίοι αγωνίζονταν με απουσίες λόγω ματς Κυπέλλου που είχαν να δώσουν λίγες ώρες αργότερα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κώστας Σλούκας (15π., 9ασ.), Σάσα Βεζένκοβ (18π., 10ρ.) και Τάιλερ Ντόρσεϊ (21π., 7ρ.) ήταν συγκλονιστικοί με τον Κώστα Παπανικολάου (11π., 4ρ.να είναι ο παίκτης που κράτησε τους Πειραιώτες στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Παπανικολάου (2/2τριπ.) προηγήθηκαν με 2-10 (3′). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, όμως ο Ουόκαπ με καλάθι και ασίστ κράτησε την ομάδα του στο +7 (7-14, 5′). Η είσοδος του Στραζέλ άλλαξε τα δεδομένα και με 7 δικούς του πόντους η γαλλική ομάδα προσπέρασε στο σκορ (18-16, 7′) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται ισόπαλο στους 26 πόντους.

Οι γηπεδούχοι είχαν συνδεθεί με το καλάθι του Ολυμπιακού ειδικά πίσω από την γραμμή των τριών πόντων (6/9) και ο Ρισασέ έκανε το 33-31 (15′). Ο Σλούκας δεν μπορούσε να σκοράρει και έτσι επέλεξε να πασάρει ώστε να το κάνουν οι συμπαίκτες του και με έμμεσο τρίποντο του Ζαν Σαρλ και lay up του Πρίντεζη, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 35-42 (18′) και 43-47 στη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Ουόκαπ με συνεχόμενες καλές άμυνες δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να μεγαλώσει τη διαφορά ο Ολυμπιακός, ωστόσο χαμένες βολές και κάποιες κακές αποφάσεις του Αμερικανού γκαρντ διατήρησαν το παιχνίδι σε ισορροπία (54-54, 26′). Ο Σλούκας με τον Βεζένκοβ πρόσθεσαν πόντους στην στατιστική τους (58-63, 27′) με την διαφορά να μένει στους 5 πόντους λόγω 2/2 δύσκολων σουτ τριών πόντων του Στραζέλ (64-69, 30′).

Ο Ολυμπιακός γνώριζε το διακύβευμα της αναμέτρησης και δεν ήθελε το πλεονέκτημα έδρας να κριθεί στο ΣΕΦ κόντρα στην Μπαρτσελόνα. Η αποφασιστικότητα του Σλούκα στην επίθεση και η άριστη λειτουργία της ατομικής και ομαδικής άμυνας έδωσε προβάδισμα 10 πόντων (68-68, 35′). Ο Φαλ της Βιλερμπάν εκμεταλλεύτηκε την υψομετρική διαφορά που τον χώριζε από τον Μάρτιν και προσπάθησε να βάλει ξανά την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης, όμως ο Βεζένκοβ με τον Ντόρσεϊ είχαν διαφορετική άποψη (74-84, 38′).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Όταν η Βιλερμπάν μείωσε στους 6 πόντους, ο Βεζένκοβ σκόραρε με φόλοου και στη συνέχεια μετά από καλή άμυνα, ευστόχησε από κοντά ο Ντόρσεϊ. Η διαφορά πήγε στους 10 πόντους και δεν ανησύχησε ξανά.

O MVP: Ο Κώστας Σλούκας σε 29:50 είχε 15 πόντους (3/7διπ., 2/4τριπ., 3/3βολ.) και 9 ασίστ. Ο Σάσα Βεζένκοβ σε 31:04 πρόσθεσε 18 πόντους (6/9διπ., 2/5τριπ.) και 10 ριμπάουντ. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 21 πόντους (6/9διπ., 3/6τριπ.), 7 ριμπάουντ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Έλι Οκόμπο τελείωσε με 2 πόντους (1/6 σουτ) και βοήθησε μόνο με τις 5 ασίστ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κώστας Παπανικολάου είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ κι ήταν καταπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η «τριάδα» των Σλούκα, Ντόρσεϊ και Βεζένκοβ σκόραρε 54 από τους 94 πόντους του Ολυμπιακού.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τι άλλο από το πλεονέκτημα έδρας με το οποίο θα παίξει ο Ολυμπιακός στα playoffs.

πηγή: gazzetta.gr