Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την Αρμάνι Μιλάνο για την 28η αγωνιστική της Euroleague θέλοντας τη νίκη για λόγους γοήτρου, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και γνώρισε ακόμη μία ήττα, με τον Δημήτρη Πρίφτη και τους παίκτες του να περιμένουν την ολοκλήρωση των υποχρεώσεών τους στη διοργάνωση. Οι πράσινοι άρχισαν καλά το παιχνίδι αλλά μετά το πρώτο 10λεπτο οι Ιταλοί πήραν τον έλεγχο και στο τέλος πήραν και τη νίκη, παρά την υπερπροσπάθεια της ελληνικής ομάδας στην τελευταία περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στον αγώνα με διάθεση να παίξει άμυνα και ταυτόχρονα ήλεγχε και τα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα τα πράγματα να πάνε καλά. Κάτι που φαινόταν και από το σκορ άλλωστε, αφού οι πράσινοι προηγήθηκαν με 17-9 στο 8′ και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (19-14), έχοντας 5/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 3/3 βολές.

Η ομάδα του Πρίφτη άρχισε καλά και στο δεύτερο 10λεπτο, με αποτέλεσμα να πάει στο +7 (21-14), αλλά κάπου εκεί ο Ντιλέινι άρχισε να δίνει πόντους στην Αρμάνι, η οποία μείωσε σε 22-21 στο 13′ και στη συνέχεια με τον Ροντρίγκεθ να κατευθύνει το παιχνίδι της έκανε σερί 9-0, πέρασε μπροστά με 33-37 και ήταν στο +4 με το τέλος του ημιχρόνου (36-40).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός θέλησε να πάρει ξανά τον έλεγχο της αναμέτρησης αλλά ήταν η σειρά του Ντάνιελς να πάρει μπρος για τους Ιταλούς και να τους στείλει αρχικά στο +7 (45-52 στο 24′) και στη συνέχεια στο +11 (49-60 στο 28′), με την ελληνική ομάδα να έχει κακές επιλογές στην επίθεση και να μην καταφέρνει κάτι καλύτερο από το 51-63 στο τέλος του τρίτου 10λεπτου.

Αντεπίθεση με Νέντοβιτς και Μέικον, αλλά…

Οι πιθανότητες δεν ήταν υπέρ των πράσινων, αλλά η αλήθεια είναι ότι στην τέταρτη και τελευταία περίοδο έκαναν ό,τι μπορούσαν για να ανατρέψουν την κατάσταση και λίγο έλειψε να τα καταφέρουν. Οι Νέντοβιτς και Μέικον ήταν αυτοί που σήμαναν την αντεπίθεση και ο Σέρβος ήταν αυτός που ισοφάρισε 75-75, αλλά στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης ο Χάινς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ, ευστοχώντας σε μία βολή και δίνοντας στους Μιλανέζους τη νίκη με 75-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-40, 51-63, 75-76