Η Ρεάλ Μαδρίτης υπέστη ήττα-σοκ από τη Λεβάντε εντός έδρας και χάνει κάθε επαφή με την κορυφή.

Το κλίμα στις τάξεις της βασίλισσας δεν είναι καθόλου καλό, με αποτέλεσμα να υπάρχουν συνεχή δημοσιεύματα για αποχώρηση του Ζινεντίν Ζιντάν είτε άμεσα, είτε στο τέλος της σεζόν. Δημοσιεύματα που θα αυξηθούν τώρα, αφού ήρθε νέο άσχημο αποτέλεσμα.

Η Ρεάλ υποδέχθηκε τη Λεβάντε, έμεινε με 10 παίκτες μόλις στο 9ο λεπτό λόγω της αποβολής του Μιλιτάο, κατάφερε να προηγηθεί στο 13′ με τον Ασένσιο μετά την ασίστ του Κρος και στη συνέχεια κατέρρευσε… Η ομάδα του Ζιντάν δέχθηκε την ισοφάριση στο 32′ από το πολύ ωραίο πλασέ του Μοράλες και στο δεύτερο ημίχρονο έχασε.

Μπορεί ο Κουρτουά να απέκρουσε το πέναλτι του Ρότζερ στο 64′ και να κράτησε το 1-1, αλλά στο 78′ δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο σουτ του ίδιου παίκτη, με τη Λεβάντε να κάνει το 1-2 και να παίρνει μεγάλη νίκη, αφήνοντας τη Ρεάλ στο -7 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο, η οποία έχει και δύο παιχνίδια λιγότερα!