Η έκπληξη που άρχισε το Μεγάλο Σάββατο ολοκληρώνεται. Οι Ουίζαρντς υποχρέωσαν τους Μπουλς σε δεύτερη ήττα στο Σικάγο, με 101-99 στην παράταση, κι έχουν την ευκαιρία ακόμη και να τελειώσουν τη σειρά στα δύο προσεχή παιχνίδια που θα γίνουν στην Ουάσινγκτον, το πρώτο τα ξημερώματα του Σαββάτου. Ο Μπράντλεϊ Μπιλ με 26 πόντους ηγήθηκε των νικητών, ενώ οι αγνώριστοι γηπεδούχοι υπέστησαν καθίζηση στο δεύτερο μισό της τέταρτης περιόδου και την παράταση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς με +17 (12-29), η ομάδα του Τομ Τιμποντό αντεπιτέθηκε και πέρασε με 87-77 επτά λεπτά πριν το τέλος στην τέταρτη περίοδο, αλλά οι «μάγοι» κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση, αν και είχαν την ευκαιρία να κερδίσουν με τον Μπιλ στην εκπνοή. Στο έξτρα πεντάλεπτο με έξι πόντους του Νενέ πήραν κεφάλι στο σκορ και οι Μπουλς είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, ωστόσο ο Κερκ Χάινριχ αστόχησε σε δύο βολές με 2,4’’ να απομένουν.

Δωδεκάλεπτα: 20-31, 49-56, 75-70, 91-91, (πρτ.) 99-101.

Μπουλς: Όγκουστιν 25, Γκίμπσον 22 (10 ριμπ.), Νοά 20 (12 ριμπ.), Χάινριχ 12, Ντανλίβι 9, Μπάτλερ 6, Μπούζερ 5, Σνελ, Μοχάμεντ.

Ουίζαρντς: Μπιλ 26, Νενέ 17, Γουόλ 16, Γουέμπστερ 10, Μπούκερ 9, Μίλερ 8, Αρίζα 8, Γκορτάτ 7, Γκούντεν, Τεμπλ.

Οι Πέισερς ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά νικώντας με 101-85 τους Χοκς και περιόρισαν τη ζημιά στην ήττα τους στο πρώτο παιχνίδι που έγινε στην Ιντιανάπολις. Ο Πολ Τζορτζ είχε 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ η άμυνα της ομάδας με το καλύτερο ρεκόρ στην Ανατολή περιόρισε τα «γεράκια» σε μόλις 33 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι γύρισε… τούμπα στο τρίτο δωδεκάλεπτο, όταν το επί μέρους σκορ ήταν 31-13 για τους γηπεδούχους, που πήραν 20 πόντους και 7 ριμπάουντ από τον… παγκίτη Λουίς Σκόλα. Η σειρά πλέον μεταφέρεται στην Ατλάντα για δύο ματς, με το πρώτο τα ξημερώματα της Παρασκευής.

Δωδεκάλεπτα: 21-26, 48-52, 79-65, 101-85.

Πέισερς: Τζορτζ 27 (10 ριμπ.), Σκόλα 20, Χιλ 15, Γουότσον 10, Γουέστ 8, Στίβενσον 7, Χίμπερτ 6, Κόουπλαντ 4, Τέρνερ 3, Μαϊνμί 1, Μπάτλερ, Σλόαν, Άλεν.

Χοκς: Μίλσαπ 19, Τιγκ 14, Σκοτ 11, Ουίλιαμς 11, Κάρολ 5, Σρέντερ 5, Άντιτς 5, Μπραντ 4, Μακ 4, Μάρτιν 4, Κόρβερ 3, Μουσκαλα.

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν πήρε… φωτιά στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και οι Ράπτορς επικράτησαν 100-95 των Νετς ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο Τορόντο. Ο All Star άσος των γηπεδούχων πέτυχε 17 από τους 30 πόντους του στην τελευταία περίοδο, ενώ η ομάδα του κυριάρχησε στα ριμπάουντ «κατεβάζοντας» 52 έναντι μόλις 30. Ο Τζο Τζόνσον με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Τζέισον Κιντ, που έπαιξε καλό μπάσκετ μόνο στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αλλά επιστρέφει στο Μπρούκλιν-όπου θα γίνουν τα δύο επόμενα ματς της σειράς με το πρώτο τα ξημερώματα του Σαββάτου-έχοντας «σπάσει» την έδρα των αντιπάλων.

Δωδεκάλεπτα: 21-19, 45-39, 64-66, 100-95.

Ράπτορς: ΝτεΡόζαν 30, Τζόνσον 16, Βαλαντσιούνας 15 (14 ριμπ.), Λάουρι 14, Πάτερσον 12, Βάσκες 11, Ρος 2, Φιλντς.

Νετς: Τζόνσον 18, Ουίλιαμς 15, Τελέτοβιτς 14, Γκαρνέτ 13, Λίβινγκστον 12, Πιρς 7, Μπλατς 5, Πλάμλι 4, Κιριλένκο 4, Άντερσον 3, Θόρντον.