Ο Σταύρος Τριτσώνης βρίσκεται τα τελευταία τέσσερα χρόνια στη μεγάλη κατηγορία και έχει σφυρίξει δέκα φορές τον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ.

Ο Αθηναίος ρέφερι έχει διαιτητεύσει τους «πράσινους» έξι φορές, δύο σε κάθε περίοδο. Η αρχή έγινε τη σεζόν 2007-08 με τον Τριτσώνη να είναι ο «άρχοντας του αγώνα» με τον ΟΦΗ για τη 13η αγωνιστική. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-1, ενώ το ίδιο ματς είχε σφυρίξει και ένα χρόνο μετά με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το ίδιο.

Κάτι ανάλογο έχει συμβεί όταν ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από τον Λεβαδειακό. Πρόπερσι ήταν για την 20ή αγωνιστική όταν το «τριφύλλι» έφυγε από τη Βοιωτία νικώντας με 2-1, ενώ πέρσι το τελικό σκορ ήταν 2-0 υπέρ των «πρασίνων».
Οι άλλες δύο νίκες ήταν για την αγωνιστική περίοδο 2007-08 κόντρα στη Βέροια (1-0) και πέρσι με τον Αστέρα Τρίπολης στην Αρκαδία (0-1).

Μια ήττα ο ΠΑΟΚ, όλα τα ματς εκτός έδρας

Ο Τριτσώνης θα βρει στον δρόμο του, τον ΠΑΟΚ για πέμπτη φορά και μάλιστα όλες σε εκτός έδρας παιχνίδια, καθώς σφύριξε τον «δικέφαλο» τρεις φορές πέρσι και ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης νίκησε ισάριθμες φορές χωρίς μάλιστα να δεχτεί και γκολ. Ολα τα ματς ήταν εκτός έδρας.

Η πρώτη φορά που ο Τριτσώνης είχε σφυρίξει τον ΠΑΟΚ ήταν τη σεζόν 2007-08, όταν ο «Δικέφαλος» έχασε στην Κρήτη από τον Εργοτέλη με 2-0.