Βλέπει την Μπολόνια και… τρελαίνεται; Έχει… μένος με αυτή την ομάδα; Την απάντηση μόνο ο ίδιος ο Πατσίνι μπορεί να τη δώσει γιατί εξήγηση για το γεγονός ότι όπου την… πετυχαίνει φέτος σκοράρει.

Ο Ιταλός επιθετικός με τα δύο τέρματα που σημείωσε, χάρισε το τρίποντο στους «ροσονέρι», οι οποίοι επικράτησαν 2-1 της Μπολόνια. Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, η Μίλαν είχε επικρατήσει 3-1, με τον Πατσίνι να πετυχαίνει τότε και τα τρία τέρματα για την ομάδα του.

Ο Παναγιώτης Κονέ αγωνίστηκε καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Το πρώτο ημίχρονο δεν πρόσφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τις δύο ομάδες να κρατάνε το… καλό για το δεύτερο μέρος. Ο Πατσίνι άνοιξε το σκορ στο 64ο λεπτό και διπλασίασε τα τέρματα για τους «ροσονέρι» στο 82ο λεπτό. Το αυτογκόλ του Μεξές στο 84’ άγχωσε λίγο τους γηπεδούχους, αλλά πήραν τελικά τη νίκη 2-1.

Μεγάλο… διπλό για την Κατάνια επί της Τζένοα με σκορ 2-0, αποτέλεσμα που διατηρεί την ομάδα της Γένοβας στην επικίνδυνη ζώνη.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη και για την Τορίνο, η οποία επικράτησε 2-0 της Πεσκάρα και σκαρφάλωσε στην 11η θέση του πίνακα. Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία 1-1 για την Πάρμα, αυτή τη φορά στην έδρα της Κιέβο Βερόνα.

Νωρίτερα Φιορεντίνα και Νάπολι ήρθαν ισόπαλες 1-1.