Οι εννιά φορές πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 84-82 της Αργεντινής στο μεγάλο ντέρμπι του πρώτου ομίλου του Μουντομπάσκετ της Τουρκίας και κατέκτησαν την πρώτη θέση του γκρουπ, αφήνοντας τους «χρυσούς» Ολυμπιονίκες της Αθήνας στη δεύτερη, με τις δυο ομάδες να περιμένουν το αποτέλεσμα της Βραζιλίας με την Κροατία, ώστε να δουν ποια από τους δυο θα αντιμετωπίσουν εκατέρωθεν στους «16». Το ματς ήταν δραματικό στη μεγαλύτερη διάρκεια του, με τους Σέρβους να έχουν μια «βραχεία κεφαλή» σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Οι Τεόντοσιτς και Ράσιτς ήταν τα «βαρόμετρα» για την ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς, ειδικά στην τέταρτη περίοδο, αφού έβρισκαν τις περισσότερες λύσεις στο αντίπαλο καλάθι και κέρδιζαν τα φάουλ μέσα στην αντίπαλη ρακέτα. Η ευστοχία στις ελεύθερες βολές και η ψυχραιμία των Σέρβων στη «ρωσική ρουλέτα» ήταν το βασικότερο κριτήριο που έκρινε το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό, αφού οι δυο προαναφερόμενοι ήταν απόλυτα εύστοχοι και είχαν στην απέναντι πλευρά τον Λουίς Σκόλα να τους απειλεί σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Το +4 έγινε +2 με τις βολές του Κιντέρος στα 4’’, ο Ράσιτς αστόχησε στις βολές που κέρδισε στη συνέχεια, όμως οι παίκτες του Σέρχιο Ερνάντες αστόχησαν στην τελευταία τους προσπάθεια.

Πηγή: sport-fm.gr