Η Ζάλτσμπουργκ έφτασε κοντά στο μικρό θαύμα, καθώς προηγήθηκε με 2-0 της Μαρσέιγ, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα, όμως μία λάθος απόφαση και ένα λάθος κόρνερ στην παράταση επέτρεψε στους Μασσαλούς να μειώσουν σε 2-1 και να πάρουν τη μεγάλη πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν την Ατλέτικο. Οι Μασσαλοί αμύνθηκαν καλά στο πρώτο μέρος, έχοντας στο μυαλό τους το σημαντικό προβάδισμα από το παιχνίδι της Γαλλίας και οι γηπεδούχοι απείλησαν ελάχιστα τον Πελέ. Νταμπούρ (12’) και Αϊνταρά (30’) είχαν τις καλύτερες στιγμές για την Ζάλτσμπουργκ σε ματς που οι παίκτες του Γκαρσία έδειχναν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, κρατώντας το 0-0. Στην επανάληψη, όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα, πίεσαν από το ξεκίνημα και στο 53’ έφτασαν στο 1-0 με τον Αϊνταρά, βάζοντας… φωτιά. Ραμάλιο (58’) και Νταμπούρ (61’) είχαν καλές προσπάθειες, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην μπορούν να κρατήσουν τη μπάλα και στο 65’ φάνηκε ότι δεν είχαν καθαρό μυαλό, με τον Σαρ να σκοράρει σε λάθος εστία για το 2-0! Το ματς άνοιξε, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, ο Τοβάν είδε την κεφαλιά του να βρίσκει στο δοκάρι στο 73’ για την Μαρσέιγ και το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος. Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τους Αυστριακούς να πιέζουν για τη μεγάλη ανατροπή, τον Πελέ να κρατάει όρθια την Μαρσέιγ με τις αποκρούσεις του και τη φάση που έκρινε τα πάντα να έρχεται στο 116’. Για κάποιον λόγο ο Καρασιόβ και ο επόπτης του είδαν κόρνερ στο σουτ του Ανγκισά που βρήκε σε συμπαίκτη του και ο Ρολάντο με άψογο πλασέ έκανε το τελικό 2-1, στέλνοντας την ομάδα του στον τελικό. Ζάλτσμπουργκ (Μάρκο Ρόζε): Βάλκε, Λάινερ, Ραμάλιο, Τσαλέτα-Καρ, Ούλμερ (97’ Πόνγκρατσιτς), Σαμασέκου, Μπερίσα, Αϊνταρά, Σλάγκερ (84’ Μιναμίνο), Νταμπούρ, Γκουλμπράντσεν (69’ Χουάνγκ) Μαρσέιγ (Ρούντι Γκαρσία): Πελέ, Σαρ, Ραμί, Λουίζ Γκουστάβο, Αμαβί, Λόπεζ (66’ Ανγκισά), Σανσόν (101’ Ρολάντο), Οκάμπος, Παγιέ, Τοβάν, Ζερμέν (84’ Ενζί) Πηγή: gazzetta.gr