Το Περιστέρι ήταν εξαιρετικό στο ΣΕΦ για 32 λεπτά και δυσκόλευε πάρα πολύ τον Ολυμπιακό που ήταν στο -9 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στα τελευταία λεπτά όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 91-83.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 13-7 στο 4′, για να πάει στη συνέχεια και στο +7 (11-18) με τρίποντο του Πουλιανίτη. Με τους Ερυθρόλευκους να μην αποφεύγουν τα λάθη οι φιλοξενούμενοι πήγαν και στο +9 (14-23), κάπου εκεί όμως οι Γουίλιαμς Γκος και Ράιτ βγήκαν μπροστά και ισοφάρισαν 23-23 με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι περισσότεροι περίμεναν ότι στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θα ανέβαζε ρυθμό, η αλήθεια όμως είναι ότι το Περιστέρι είχε τον έλεγχο και έβρισκε συνεχώς λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να πάει στο +12 (31-43) στο 16′ με 6 πόντους του Ελάιζα Μήτρου Λονγκ, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο στο +9 (43-52).

Στην 3η περίοδο οι Πίτερς και Γουόκαπ ήταν εύστοχοι και η άμυνα βελτιώθηκε, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πλησιάσει στο -2 (55-57) στο 26′, οι φιλοξενούμενοι όμως παρέμειναν ψύχραιμοι και με δύο τρίποντα του Ντάνγκουμπιτς πήγαν στο +9 (56-65) και τελικά μπήκαν στην 4η περίοδο από το +3 (64-67).

Εκεί, οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν να προσπεράσουν με 69-67 στο 33′ χάρη σε τρίποντο του Γουόκαπ και στη συνέχεια έβαλε 5 πόντους ο Γουίλιαμς Γκος για να δώσει μια μικρή διαφορά στην ομάδα του Μπαρτζώκα που πήρε, τελικά, τη νίκη με 91-83.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-52, 64-67, 91-83